Демокрацията, включително отвоюването на съдебната система, на нейната независимост, изисква много усилия, промяна на манталитет, зачитане на определен тип ценности. Политическите партии постепенно осъзнават, че създаването на политически манипулируема прокуратура в един момент се обръща срещу тях.
Това заяви пред Българското национално радио съдията от Софийския апелативен съд Калин Кампакчиев.
Повод за коментара му са приетите преди няколко дни промени в НПК и ЗСВ, с които се въведе механизмът за разследване на главния прокурор.
Според съдия Кампакчиев приетите промени са “сериозен позитив” и стъпка в правилната посока. Той смята, че събитията от последния месец водят до постепенно отрезвяване – както на обществото, така и на политическите сили.
“С приетите закони за пръв път се направи разграничение между статуса на главния прокурор и председателите на върховните съдилища. Това е особено важно”, допълни съдията от САС.
По думите му неправилно и вредно е виждането, че тримата големи в съдебната система - главният прокурор, председателите на ВАС и ВКС, имат равен статут. Същото се отнася и за приравняването между съдиите и прокурорите.
“През годините правната общност и политически партии са предлагали политиците доброволно да се откажат от правото те да определят по неясни критерии кои да са членовете на парламентарната квота в двете колегии на Висшия съдебен съвет. Сега никой не знае кой определя този списък”, смята Кампакчиев.
Според него в България има дълга традиция на подмяна на демократичните процедури, които се превръщат във фасада.
Като следваща стъпка Калин Калпакчиев очерта окончателното разделяне на ВСС на две колегии – съдийска и прокурорска, като в прокурорската да има мнозинство на непрокурори, а в съдийската мнозинството да се състои от кандидати, излъчвани от професионалните, а не от политическите среди.