Европейската комисия ще влезе в ролята на арбитър в конфликта с ромите във Франция, които бяха принудително изгонени от страната.
Идната седмица ЕК ще се произнесе дали смята за дискриминационна мярка експулсирането на роми от Франция с риск да съживи тлеещата полемика с Париж. Тогава ще оповести и решението си и дали ще продължи досегашната си линия или ще позволи да бъде обвинена в малодушие, ако се откаже от нея.
Председателят на ЕК Жозе Мануел Дурау Барозу поставя на карта доверието в него по този въпрос, смятат неговите политически противници - социалисти, либерали и зелени в Европарламента, които се обявяват за "безапелационно осъждане" на Париж. Но 27-те еврокомисари, които трябва разискват темата, не възнамеряват лекомислено да се втурнат в битката.
"В юридически план позицията на Франция не е толкова лоша... тя би спечелила пред Европейския съд", твърди Жан-Доминик Жулиани, президент на Фондацията "Робер Шуман". "Не мисля, че трябва да се стига до санкции поради негативните последици, до които биха довели те", предупреди пък Марко Инчерти от Европейския център за политически проучвания. "Всеки път, когато ЕК се е опитвала да се меси по вътрешнополитически въпроси в дадена страна, се е стигало до неприятни последици", подчерта той, като припомни случая с Австрия. През 2000 г. тя бе разкритикувана за присъствието на крайната десница в коалиционното правителство.
Двамата политолози са на мнение, че ЕК вече се е утвърдила в ролята си на страж на договорите, макар да критикуват прекалено острите изказвания на еврокомисарката по правосъдието Вивиан Рединг. В момента "ако Комисията иска да си запази възможността да направи нещо за ромите, трябва да намери формула, която не съдържа открито предизвикателство към Франция", уверява Жан-Доминик Жулиани.