НОВИНИ


Край на месеците политическа криза: Международният печат за кабинета “Денков-Габриел”

2 3332 07.06.2023
Край на месеците политическа криза: Международният печат за кабинета “Денков-Габриел”

Край на продължаващата месеци наред политическа криза. По този начин международният печат обобщава изборът на правителството на акад. Николай Денков от ПП-ДБ и Мария Габриел от ГЕРБ. Според чуждестранните медии ротационният кабинет е затвърдил евроатлантическата посока на страната ни. Някои издания го определят като компромисен вариант.


Der Spiegel: След месеци на хаос България има ново правителство 

 

След месеци на политически хаос двете първи партии в българския парламент постигнаха споразумение. Така Народното събрание в София избра ново, редовно правителство, което смени служебния кабинет на президента Румен Радев.


Двата доскоро противникови лагера се споразумяха, благодарение на компромис - премиерското място да се отстъпи след 9 месеца. Ротационното правителство се избира за пръв път в историята на страната. Няма коалиционно споразумение между ГЕРБ и ПП-ДБ, а само "джентълменско споразумение", както често подчертават и двете страни.


С новото, ясно прозападно правителство, наблюдателите очакват членката на ЕС и НАТО по-последователно да се присъедини към западните съюзници в подкрепата им за Украйна във войната с Русия. В опозиция са проруските социалисти, проруската и националистическа партия "Възраждане". Против кабинета е и партия "Има такъв народ". 


Наблюдателите очакват новият министър на отбраната Тодор Тагарев да окаже по-голяма подкрепа за Киев – боеприпасите, от които Украйна спешно се нуждае, се произвеждат в България например. Това обаче заплашва да създаде конфликт между новото правителство и държавния глава Румен Радев - бившият пилот  считан за проруски настроен и определя проукраинските партии в страната като "коалиция на войната". 


Новата управленска формула поляризира обществото. След взаимни обвинения в корупция и двата лагера се заклеха никога да не формират коалиция, но сега искат да работят заедно. Критиците наричат ​​съюза "брак по сметка“, "срам“ и "правителство на американското посолство“. Гласуванията в парламента бяха съпроводени с протести.


Ротационното правителство на ГЕРБ и ПП-ДБ обаче ограничи влиянието на държавния глава върху българската политика. Но въпреки ограничения 18-месечен хоризонт, има съмнения дали това управление може да бъде контролирано. 

 

France 24: Проевропейско правителство застава начело на България. Край на политическата криза

 

Без особена трудност новото правителство на ПП-ДБ и ГЕРБ бе избрано в българския парламент с мнозинство от 132 гласа. Пропитата с корупция балканска страна се опитва да излъчи редовен кабинет, който да осъществи необходимите реформи, вече две години. 

 

Най-бедната страна в ЕС беше управлявана от служебно правителство през този период.

България никога досега не е имала ротационен премиер, но компромисът беше единствената останала възможност за кабинет. Приоритетите на новото правителство включват спешно приемане на бюджет, реформиране на съдебната система на страната и напредък по присъединяването към еврозоната и Шенгенското пространство.


Заради политическите сътресения в страната България бе принудена да забави присъединяването си към еврозоната и не стана част от безвизовото пространство. 


През последните две години служебното правителство, водено от проруския президент Румен Радев отказа да изпрати пряка военна помощ на Украйна. Новият кабинет ще въведе нова проевропейска позиция в източноевропейската страна на фона на продължаващата война с Русия. 

 

Le Monde: Политическата криза сложи край на дълбокото противопоставяне между ПП-ДБ и ГЕРБ в борбата с корупцията

 

След две години на политическа криза и пет парламентарни избора България най-сетне успя да излъчи редовно правителство. Коалиционното управление обединява прозападните сили на тази страна, дълбоко разделени по руския въпрос. 132 гласа "за" получи ротационното правителство на ПП-ДБ и ГЕРБ.


Тези две сили отдавна са в дълбоко противопоставяне по темата за борбата с корупцията в страната, която е предпоследна по този критерии в Европейския съюз според класацията на неправителствената организация Transparency International.


Невъзможността да се излъчи редовно правителство обаче в крайна сметка тласна тези две партии към компромис заради опозицията, която е силно проруска. 

 

превод и редакция: ФрогНюз


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама