Израелски и американски изследователи разработиха нов метод за дълбока мозъчна стимулация по време на сън с цел подобряването на консолидацията на паметта, информира Синхуа, позовавайки се на Университета в Тел Авив.
Иновативният метод е подробно описан в проучване, публикувано в сп. „Нейчър нюросайънс“. За да го разработят, учените първо достигнаха до заключението, че човешкият мозък укрепва дълготрайните спомени с помощта на координирането на хипокампа и мозъчната кора на челния мозък по време на сън. Хипокампът е област в мозъка, която участва в генерирането на нови спомени, а мозъчната кора съхранява дълготрайните спомени.
Изследователите от Университета в Тел Авив и Калифорнийския университет в САЩ използват имплантирани електроди, за да подобрят консолидацията на паметта на общо 18 пациенти. Цялостният проект е бил осъществен с помощта на протокол за стимулация, който подобрява синхронизацията между двете области в мозъка.
Авторите на проучването стигнали до консенсус, че дълбоката мозъчна стимулация по време на сън сериозно подобрява мозъчната активност и паметта сред участниците. Експертите изразиха мнение, че методът, който са разработили, позволява ефективната електрическа стимулация на кората на челния мозък, която е възможна благодарение на наблюдението на активността на хипокампа по време на сън.
Учените също отбелязаха, че този вид подход може да помогне на хора с увреждания на паметта като деменция.