Днес е Международният ден на архивите. Той се отбелязва от 2008 г. с цел да се обърне внимание на световната общественост върху значението на архивното наследство като ценно свидетелство за икономическите, политическите и социалните дела на човечеството.
В тази връзка, председателят на Държавна агенция "Архиви" доц. Михаил Груев заяви пред БНР, че е намаляло е използването на историята за тясно политически употреби.
"По отношение на осветляването на цялата фактология и мащабността на процесите през т.нар. Възродителен процес се направи доста през последните години, а и десетилетия. От друга страна феноменът ДПС в последните години все по-малко се храни с историята. Би трябвало да бъде обяснен със съвременните процеси в българското общество, а и обстоятелството, че българските турци и мюсюлмани остават в периферията на интереса на останалите политически партии - това е значим фактор", коментира доц. Груев.
Специалистът изтъкна, че архивите са публична институция, която е отворена за всеки гражданин.
По думите му тази институция съдържа изключително важни документи.
"Денят е празник и за българските архиви. На този ден всички архиви по света участват в т.нар. архивна седмица. Цялата седмица мина под знака на различни събития, които да отбележат създаването на международния съвет на архивите през 1948 г. с изложби, премиери на книги, документални сборници и т.н. - събития, които да покажат огромното богатство, което архивите по света съхраняват. В българските архиви практикуваме по същия начин", отбеляза експертът.
Според него подялбата на документалния масив е изживяла времето си. Груев подчерта, че нищо не пречи институтите за национална памет да продължат да работят.
"Считам, че още известно време - 5-10 години, има нужда тази дейност под някаква форма да продължи. Нищо не пречи чисто административно това да става под шапката на българските архиви", категоричен бе председателят на Държавна агенция "Архиви".