След като след всяко бедствие започваме отначало, значи не сме готови. Ще се радвам, ако има наводнение, при което след това не ходят нито премиерът, нито министрите.
Това заяви пред БНР хидрологът и бивш служебен министър на околната среда и водите Асен Личев.
"Природата е непредвидима, но има райони, където незаконната сеч вилнее. Никой не взима мерки за залесяване, а горската покривка е една от основните противонаводнителни мерки. Има реки, обрасли с дървета, как водата да мине от там и да се оттече? Защо хората си изхвърлят безразборно боклуците в реките?", попита реторично Личев.
По думите му държавата абдикира политически от задълженията си, защото наводненията и защитата от вредно въздействие са услуга от обществен интерес и не носят печалба.
Специалистът отбеляза още, че причините са лесни, стига да има хора с разписан начин на управление и да го изпълняват като професионалисти.
"Всяка община трябва да има авариен план за действие при наводнение. Но как да има, когато МОСВ не е разработило планове за управление на рискове от управление... Трябва непрекъснат мониторинг на състоянието на водоемите и непрекъснато поддържане на техническото им състояние", категоричен бе експертът.