Ръст на туберкулозата – с близо 19% е нараснала заболеваемостта само през първите три месеца на 2023 г. За тази тревожна тенденция алармира д-р Кирил Палавеев в интервю за БГНЕС.
„За периода 2021-2022 г. са установени с 15% повече пациенти, страдащи от туберкулоза на територията на София-област. През първото тримесечие на 2023 г. имаме ръст от 18,75%. В болницата идват хора с късна форма на болестта, с масивно бацилоотделяне“, коментира управителят на Специализираната болница за активно лечение за пневмо-фтизиатрични заболявания д-р Палавеев.
Установяването на заболяването във вече тежка форма означава, че тези хора са имали продължителен контакт с членове на семейството и с колеги на работното място, т.е. процесът на заразяване върви. Медицинският специалист изтъкна, че след 2-3 години ще имаме значително по-висок ръст на заболеваемостта от туберкулоза.
„Едната причина за това е прекратяване на всички скринингови мероприятия. Преди COVID-пандемията и докато имаше финансиране от Глобалния фонд, се работеше активно на терен. Имаше организация от страна на различните НПО-та, с които ходихме на терен и правехме тестове на рискови групи от хора. Тази дейност обаче беше прекратена, т.е. ранна диагностика в момента няма на територията на София-област“, предупреждава лекарят.
Палавеев изрази мнение, че честите смени на правителствата са друг проблем, който е оказал влияние.
"България за 30 години снижи заболеваемостта 24 пъти - номер едно сме, друг такъв рекорд няма. Ето защо скрининга трябва да се възстанови", настоява още той.