На 15 юни Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) излезе с позиция, в която алармира, че служебното правителство е намалило план-приема на висшите училища за важни за стопанството специалности като “Математика” и “Информатика”.
В същото време кабинетът на Гълъб Донев е увеличил броя на потенциалните студенти в направлението “Икономика”.
В настоящия проект се предлага увеличение на приема в “Психология“ с близо 44%, “Обществени комуникации” – с 23 %,“Икономика” с близо 13%, а за една от най-нетърсените от работодателите сфери – “Администрация и управление” – скокът е с близо 34 процента.
Това е направено за сметка на намаление на по-важни за бъдещото развие на икономиката ни направления като „Математика“, „Информатика и компютърни науки“, „Здравни грижи”, посочват в писмото си от Асоциацията до министъра на образованието и науката д-р Галин Цоков.
В резултат на сигнала от Асоциацията на индустриалния капитал, от Министерство на образованието и науката (МОН) съобщиха, че министър Цоков е разпоредил спешни действия за частично преструктуриране на план-приема на студенти в държавните висши училища за следващата академична година. Това се прави с цел да се отговори на нуждите на пазара на труда.
През последните дни, в комуникация с висшите училища в страната, е подготвено разкриването на допълнителни 125 места за специалности от професионално направление „Информатика и компютърни науки“.
За сметка на това ще бъде намален приемът по професионални направления, „Психология“ (с 5%), „Администрация и управление“ (с 6%) и „Икономика“ (с 2%). От Министерството на образованието уточняват, че предстои новият план-прием да бъде предложен за одобрение от Министерския съвет.
Проф. Генка Петрова, заместник- министър на образованието и науката, коментира пред БНТ, че в действителност няма намаление на бройките в направленията, които притесняват Асоциацията на индустриалния капитал.
“Дори за почти всички професионални направления имаше леко увеличение, което е съобразено с факта, че през следващите шест-седем години има по- висока раждаемост.
Единствената критика, която бихме могли да приемем, е, че наистина има увеличение в тези две, три специалности. По наша оценка то е сравнително неголямо”, уточнява проф. Петрова.