Технологично, превъзходството на Украйна е повече от явно. По опита и традицията от Втората световна война, руснаците са изградили фортификационни линии, които трябва да бъдат атакувани вече по друг начин. Украинската армия влиза в определен регион, за да пробва отбраната и се изтегля. След като бъде снабдена с ”Ф-16” и мощна авиация, както и ”Пейтриът 3”, едва тогава тя вероятно ще покаже истинската сила на своите офанзивни способности.
Това заяви в предаването "Честно казано с Люба Кулезич" университетският преподавател, експерт по международни отношения и сигурност и бивш зам.-министър на отбраната проф. Румен Кънчев.
По думите му в момента украинците леко превъзхождат офанзивно отбраната на Русия, която е изключително силна. По оценката на всички водещи стратегически центрове, които разполагат с необходимата разузнавателна информация, това е така.
"Русия изгради страхотен отбранителен вал. От Харков до Запорожието и Херсон. В този отбранителен вал са включени всички компоненти на отбраната. Каква е оценката на тази отбранителна фортификационна система, която Русия изгради за тези 4 месеца? Двата най-големи западни института дават следната оценка: британското разузнаване казва, че това е фантастична отбранителна система. Такава, каквато не сме виждали през последните 60 години никъде по света. Каква е оценката на Института на Кисинджър и Бжежински? Те казват, че фортификационната система, която Русия е изградила за тези 4 месеца, е много трудно пробиваема с тези сили, които днес Украйна има. Затова, ако сте забелязали Зеленски непрекъснато иска ново оръжие", коментира специалистът.
Според него за да има офанзивна доминация върху отбраната на Русия, е необходимо да съществува стратегически контрол върху въздушното пространство.
"В момента Украйна няма авиация. Ударните хеликоптери например са много важна част от авиацията. Другото нещо, противовъздушната и противоракетната отбрана са ключови. На предпоследното заседание в "Рамщайн" той поиска 50 комплекта "Пейтриът", които имат между 97 и 100% успеваемост срещу руската авиация. Това не е доставено", алармира експертът.
Запитан относно това дали отказът на президента България да стане част от коалицията, която снабдява Украйна с боеприпаси и със снаряди, е знаков за начина, по който отразяваме войната, проф. Кънчев коментира следното:
"Аз съм сигурен, че една значителна част от българите няма да приемат тази оценка, която чухме от президента. Лошото е, че тази оценка е в разрез с оценките, които дават по същия въпрос, нашите най-близки съюзници и партньори. Става дума за държавите от ЕС и НАТО. Чрез такива оценки фактически той се самоизолира от една голяма част от българското общество", каза той.