Основната дилема, която стои пред НАТО, е трудният избор ”да имаш ”зелена” или силна армия.”
Това заяви генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг в интервю за Асошиейтед прес в сряда.
По думите му пред НАТО стоят редица дилеми по пътя на борбата с климатичните промени, в момент, когато алиансът се опитва да гарантира ефективността на своите въоръжени сили на фона на най-голямата сухоземна война в Европа от десетилетия, която разкъсва Украйна.
Въоръжените сили по света са най-сериозните потребители на въглеводороди – горива и смазочни масла, които допринасят за емисиите на парникови газове. В последно време тяхното търсене е нараснало с оглед на факта, че глобалното затопляне е съпроводено от конфликти и кризи заради дефицита на суровини и храни.
Столтенберг подчерта, че алиансът трябва да "съвмести необходимостта от ефективна, силна армия с потребността от щадяща климата армия".
В своята нова Стратегическа концепция - обявена миналата година, по същество ключова декларация за мисията на НАТО - най-голямата организация в света в сферата на сигурността показа, че за първи път припознава климатичните промени като "основното предизвикателство на нашето време, с всеобхватно влияние върху безопасността на страните членки на НАТО".
"Климатичните промени са катализатор на кризи. Те усложняват достъпа до основни жизнени ресурси като вода и почва и съответно принуждават милиони бедстващи хора да напускат своите страни. А всичко това, в крайна сметка, засяга нашата сигурност", коментира Столтенберг за Асошиейтед прес от централата на НАТО в Брюксел.