Най-добрият вариант за ПВУ е да бъдат приети законите, защото второто плащане към момента не е засегнато. То е за 66 мерки, 17 от тях касаят закони. Всички сме внесли, без Закона за енергетиката и енергийната бедност. Уверен съм, че новият кабинет може да реши това. Смятам, че можем да получим парите в рамките на тази година. Това заяви в интервю за предаването ”Лице в лице” бившият служебен вицепремиер Атанас Пеканов.
"Другият вариант е да започнат официалните преговори, които може да отнеме до 4 месеца. Чак след това може да има искане за плащане. Това са 1,3 милиарда лв. ПВУ за всички страни се бави, но не е добре да се бавим прекалено, защото това забавя следващите стъпки, а трябва да сме приключили до 30 юни 2026 г. Иначе изгаряме с парите", предупреди той.
"Тази част, която е за миналата година, сме я нарушили. Смятам, че ЕК ще приеме това и няма да ни накаже. Част от реформата за декарбонизация не я изпълнихме миналата година. Нямаше как да ограничаваме въглищните централи, когато в извънредна ситуация гарантираха енергийната сигурност на страната. Проектът за ЕСО смятам, че се приема добре. Той е важен и нужен за България. Проектите за саниране и енергийна ефективност традиционно се приемат добре", коментира бившият вицепремиер и отбеляза, че метрото в столицата за момента е най-успешният проект по Плана за възстановяване и устойчивост.
"Проектът, който не беше чак толкова добре приет, може би беше този на "Булгартрансгаз". Трябва да ги убедим, че не е само за газ, а и за водород. Да не бъде един завод за батерии, а да бъде децентрализирана система, също беше прието добре", посочи още Пеканов.