ЛАЙФ СТАЙЛ


Четири дни мюсюлманите празнуват Курбан Байрам

0 60836 28.06.2023
Четири дни мюсюлманите празнуват Курбан Байрам
Курбан Байрям

Мюсюлманите празнуват Курбан Байрам.Тази сутрин в джамиите се отслужват празнични молитви. Празникът продължава до вечерта на 1 юли. Това е един от най-важните празници за мюсюлманите, като с него се отбелязва края на хаджа в Мека. Празникът се свързва със силата на вярата и се ознаменува с жертвоприношение на животно. Ритуалът символизира смирението, покаянието и опрощението.


Това е най-големият мюсюлмански празник, изцяло свързан със силата и вярата, милосърдието и прошката.


С него се отбелязва приключването на хаджа - поклонението в свещения град Мека.


Всеки, който може да си позволи, коли животно. Традицията повелява месото да бъде разделено на седем части - една от тях остава за семейството, а останалите се раздават на по-бедните,

 

Широко разпространена е представата, че пренесеното в жертва животно ще пренесе човек след смъртта му по тънкия като косъм мост, водещ към отвъдния свят. Същевременно се смята, че курбан трябва да дават само хората, които имат финансовата възможност за това. Денят, предхождащ байрама, се нарича арифе и на него се почитат починалите близки, като се раздават мекици.

 

За жертвоприношението се избира овен без дефекти. Руното му се къносва на определени места. След това животното се захранва, а на очите му се слага кърпа.

 

Преди жертвоприношението се изрича молитва. В някои райони с кръвта на жертвата се правят точки по челата на децата и на човека, за когото е нарече курбанът. Кожата на животното се подарява на джамията, а месото се разпределя, като една трета се раздава на роднини и съседи, друга се дава на бедни хора и една трета остава за семейството. В дома се прави богата трапеза с баници, пилаф, курбан чорба, баклава, на която се канят роднини. Младите членове на семейството вземат прошка от по-възрастните. Според традицията месото трябва да се изяде още същия ден.

 

Празникът курбан байрам е съпроводен и с народни музика и танци на селищния площад, като в съвременността се канят оркестри и певици. В миналото на байрама са се изпълнявали маскарадни игри. За младите и децата се връзват люлки.

 

 

Дните на байрама официално се определят като неработни за мюсюлманите в страната.

 




Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама