Депутатите обсъждат отново промените в Закона за съдебната власт, заради ветото, наложено от президента Румен Радев.
Оспорените от държавния глава разпоредби са свързани с отделянето на Националната следствена служба от прокуратурата в самостоятелна структура.
Правната комисия подкрепи ветото на Румен Радев и предлага на Народното събрание да не приема закона повторно.
В началото на юни депутатите решиха НСлС да се отдели от прокуратурата. Това стана по предложение на партия "Възраждане", но се оказа, че то не е разгледано по време на заседанието на Правна комисия.
Така на 14 юни президентът върна за ново обсъждане в парламента параграфи от Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт. Според него без убедителни аргументи парламентът сега ревизира ангажимент, който България е поела пред ЕС.
В хода на дебатите от ПП-ДБ заявиха, че ще подкрепят ветото на президента.
Надежда Йорданова коментира, че оспорените изменения са били приети при един недобър законодателен процес. Тя предложи да има комплексен дебат и той да бъде след промени в Конституцията:
"Защото въпросът за следствието, неговото място управление е и конституционен въпрос", посочи тя.
От ГЕРБ също заявиха, че парламентът е прибързал с промяна на функциите на разследващите органи. Бранимир Балачев коментира, че те трябва да се прецизират в една спокойна обстановка, като следствието трябва да бъде единно и равноотдалечено от полицията и прокуратурата.
"Нека да използваме връщането на този законопроект действително да проведем един много широк , много сериозен дебат.
От "Възраждане" заявиха, че ветото има политически мотиви. Петър Петров:
"Защото тези, които говорят за обществен дебат в 49-тото НС, не са внесли нито един законопроект за съдебна реформа, а сляпо гласуваха законопроектите, внесени от служебното правителство".