Само първите два, а не три дни от болничния да се покриват от работодателя, предлага министърът на финансите Асен Василев, съобщи БНР. Той представи идеята на днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Задължението на работодателите да изплащат първите три дни болнични беше въведено като временна антикризисна мярка за една година през 2010 г., но продължава да се прилага досега. По това правило през първите три дни от болестта работодателят покрива 70% от среднодневното брутно възнаграждение за месеца. През останалите дни 80% от същата сума се изплащат от Националния осигурителен институт (НОИ).
Периодично при обсъждането на проектобюджетите в годините работодателите са отправяли искането това правило да се промени. Един от аргументите на работодателските съюзи в миналото беше свързан с т. нар. фалшиви болнични, които човек взима, за да не ползва отпуск, а не защото действително е болен.
Преди ковид - кризата имаше идеи за реформа, при която първият ден от болничния изобщо да не се плаща, вторият и третият да се поемат от работодателя, а останалите - от НОИ.
Днес Василев не е навлязъл в детайли на обмисляните изменения, единствено е казал, че по тях има политически консенсус.