Проектодекларацията на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС с призив към Висшия съдебен съвет да спре избора на нов главен прокурор, не може да е законово основание за замразяване на процедурата. Това коментира Гергана Мутафова от Прокурорската колегия на ВСС, съобщи БНР.
По думите ѝ такова основание обаче може да е определението на Конституционния съд, с което беше допуснато произнасяне по същество на искането на бившия главен прокурор Иван Гешев да бъде обявен за противоконституционен текстът от НПК, с който беше намалено мнозинството за избор и освобождаване на обвинител №1.
Мутафова уточни, че Административно-процесуалният кодекс допуска и продължаване на процедурата, ако със спирането й биха били засегнати важни обществени интереси:
„Това са две части на една и съща монета – спирането и неспирането поради наличието на друг, по-важен, държавен или обществен интерес. Това е изцяло в преценка на административния орган – да прецени кой от двата интереса е по-важен за охраняване„.
Според чл. 54 ал. 1 т. 4 от Административно процедуалин кодекс, административният орган спира производството, когато Конституционният съд е допуснал разглеждането по същество на искане, с което се оспорва конституционосъобразността на приложим закон. В алинея 2 на същия текст обаче е посочено, че администратвиянт орган, в случая ВСС, не спира производството, ако спирането може да създаде опасност за живота или здравето на гражданите или да застраши важни държавни или обществени интереси.
Дали ще бъде спряна процедурата за избор на нов главен прокурор ще стане ясно на свиканото от провосъдния министър Атанас Славов заседание на Пленума на Висшия съдебен съвет.
За заседанието министърът е включил три теми в дневния ред:- обсъждане на данни за опит за натиск и влияние върху членове на Висшия съдебен съвет, инициирали предложението за предсрочно освобождаване на Иван Гешев от длъжността „главен прокурор“, участието на магистрати в случая „Осемте джуджета“ и предложение за спиране на процедурата за избор на главен прокурор.