”Действащата в момента Конституция има своети достойнства и не бива да ги омоловажаваме. Основният фокус е върху главата ”Съдебна власт”.
Това изтъкна правният експерт в Института за пазарна икономика Иван Брегов в ефира на БТВ.
Според него, най-важната първа стъпка е уреждане статута на главния прокурор. Това е нещо, което е твърде важно. Трябва парламентарната квота в Прокурорската колегия на съвета да е по-голяма, за да може да е видимо пред обществото как работи прокуратурата.
И някой отвътре да упражнява контрол въху тази дейност. А не всички прокурори да гласуват по волята на главния прокурор в Прокурорската колегия на ВСС, коментира той.
"Българската прокуратура е централизирата и това е добре. Защото все пак има една отговорна фигура. Ние трябва да намалим правомощията й и да засилим отговорността на тази позиция.
В противен случай ще настъпят други рискове. Тази процедура по избиране на нов главен прокурор може да влезе в различни етапи, които да я забавят. Така че може и да не бъде избран октомри месец." Това предположи Брегов.
По думите му , ако се събере мнозинство на Инспектората и прокурорската колегия във ВСС за избор на нов главен прокурор, това ще означава, че има мнозинство за промени в Конституцията.
Тези две процедури ще вървят паралелно. Но не може да се правят бързи промени в Конституцията, подчерта той.
Решение на КС казва, че този избор енищожен.
Това може да бъде разчетено в съда като нарушение на закона. Другият апел от законодателната власт, легитимността и