Президентът Владимир Путин заяви, че потенциалът за конфликти в света нараства и Русия го усеща. Според него в света се изострят геополитическите противоречия и продължава деградацията на системата за международна сигурност.
"Геополитическите конфликти все повече се обострят, международната система за сигурност се влошава, увеличават се рисковете от нова икономическа и финансова криза на фона на неконтролираното натрупване на дългове в развитите страни, социалното разслоение и нарастването на бедността в целия свят, както и влошаването на продоволствената и екологичната сигурност. И всички тези проблеми, всеки от които е сложен и разнообразен по свой начин, заедно водят до значително увеличаване на конфликтния потенциал", заяви руският президент по време на видеоконферентна среща на лидерите от Шанхайската организация за сътрудничество.
Той увери, че Русия ще продължи да се противопоставя на западните санкции и използва случая да изпрати послание на неподчинение към Запада, като каза, че "Русия се противопоставя на всички тези външни санкции, натиск и провокации и продължава да се развива както никога досега", пише Би Би Си.
Путин добави, че повече от 80% от търговията между Русия и Китай вече е в рубли и юани, и призова останалите членове на ШОС да следват същия модел.
В това той получи задочна подкрепа от китайския президент Си Цзипин, който говори пред форума преди него и заяви, че Пекин "ще се противопостави на едностранните санкции и на генерализацията на концепцията за националната сигурност".
Това е първата международна проява на Путин след опита за метеж на "Вагнер" преди две седмици. В изказването си руският държавен глава заяви, че "руските политически кръгове и цялото общество ясно показаха своето единство и високо чувство на отговорност за съдбата на родината, когато отговориха с единен фронт срещу опита за въоръжен метеж".
"Ройтерс" посочва, че акцентът върху единството на Русия на срещата с ключови съюзници показва силното желание на Путин да отхвърли съмненията за разклащане на международния му авторитет след бунта на "Вагнер".
На срещата на върха присъстваха всички членове на Шанхайската организация за сигурност - регионална антитерористично насочена структура - Китай, Индия, Пакистан, Русия, Казахстан, Киргизстан и Таджикистан.
Владимир Путин се застъпи за спешното приемане в нея и на Беларус, а индийският премиер Нарендра Моди - на Иран.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви, че срещата на върха на ШОС се провежда на фона на нарастващите глобални предизвикателства и рискове.
"Но в момент, когато светът трябва да работи заедно, различията само се увеличават, а геополитическото напрежение нараства", добави Гутериш.
Той подчерта, че за това допринасят различията в подходите към глобалните проблеми и различните възгледи относно нетрадиционните предизвикателства пред сигурността, както и въздействието на пандемията от COVID-19 и кризата в Украйна.