Президентът да се избира от НС, предложи още той.
Притесненията за бюджета няма как да се избегнат, обяви по БНТ ексфинансовият министър Милен Велчев, който напомни, че в някои страни от ЕС данъците се увеличили, но България успяла да го избегне. Естония направи необходимите реформи, ограничи бюджетния дефицит и след няколко месеца предстои да стане член на еврозоната, а ние също си бяхме поставили тази цел, но се отказахме от нея, каза Велчев.
Бюджетът е направен с дефицит, което само по себе си е разочароващо, добави бившият министър и каза, че не може да има оправдание за продължаващи дефицити и то в размер 2,5% от БВП, особено когато икономиката ни е работила на сериозен излишък.
Наред с опозицията в голямо заблуждение са вкарани независимите наблюдатели от неправителствените организации и др. Когато намалява фискалният резерв, не трябва да стоиш със скръстени ръце и да чакаш той да свърши, трябва да се вземе заем, съобщи Велчев, според когото било уместно е да се обърнем към МВФ, защото той не само, че идвал с евтини пари, но и с ценни съвети.
При свити правомощия на президента, практиката в ЕС е държавният глава да се избира от парламента, осведоми М. Велчев и добави, че не било необходимо това да става на преки избори.