Над 6 месеца текат разговори за продажба на оборудването за АЕЦ “Белене“ на Украйна, започнаха още по времето на служебното правителство. Това е един дълъг процес, който служебното правителство не доведе до край. Ние искаме да го катализираме.
Това заяви депутатът Ивайло Мирчев от “Продължаваме Промяната” - “Демократична България”.
Вчера стана ясно, че има проект на решение, с което се предлага оборудването за АЕЦ “Белене” да бъде продадено на Украйна. Ако парламентът приеме документа, министърът на енергетиката Румен Радев ще бъде задължен в срок до 30 дни да проведе преговори с украинския си колега за продажба.
В действителност обаче за тези намерения се разбра още преди месеци. На среща между енергийните министри на двете държави още през февруари е обсъдена идеята за използването на руското оборудване за АЕЦ “Белене” в Украйна.Тогава реакции нямаше.
Цената не трябва да бъде по-ниска от платената от НЕК - 1 милиарда и 200 милиона лева.
Против продажбата се обявиха от БСП и от “Възраждане”. Темата предизвика скандал по време на днешното заседание на парламента. От "Възраждане" възнегодуваха, че още за днес (5 юли) е свикано заседание на енергийната комисия, която да обсъди евентуалната продажба.
От БСП също се усъмниха в бързането и определиха като “подигравка” продажбата на руско оборудване на Украйна.
Ивайло Мирчев заяви, че днес Министерският съвет е подписал меморандум за разбирателство с Украйна. Депутатът от ПП-ДБ е категоричен, че цялото оборудване, което до момента е доставено за АЕЦ “Белене“, струва над 1 млрд. лв.
“В определена степен то не струва вече много – Русия е под санкции, няма кой да работи с руски ядрени технологии. Интересното е, че в Украйна има една почти завършена, на която им трябва горе-долу нашият пакет ядрено оборудване, за да може да започне работа. Те нямат нужда от Русия под никаква форма – имат нужното гориво и нужните специалисти“, обясни Мирчев.
На въпроса как Украйна ще плати тази сума той обяви, че за последните 18 месеца страната е платила над 5 млрд. лв. на България за боеприпаси.
“Ако не го направим това, ние ще си останем с това желязо, което не може да бъде използвано никъде“, коментира още депутатът.