При сега създаденото положение, при наличието на сигнали срещу изпълняващия функциите главен прокурор, ако този механизъм за разследване на главния прокурор не бъде приведен в изпълнение, то тогава това би означавало, че по тези сигнали нищо няма да се прави. Ще изпаднем в ситуация да имаме фактически имунитет на настоящото, макар и временно ръководство на прокуратурата.
Това заяви пред Българското национално радио Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд, бивш зам.-министър на правосъдието.
По думите му, ако Висшият съдебен съвет не приведе в приложение механизма за разследване на главния прокурор, кадровиците ще създадат абсолютно нетърпимо в правовата държава положение.
“Големият проблем е, че политическите сили, формиращи мнозинство зад правителството, не могат да постигнат съгласие за конституционните промени в техните детайли”, смята Янкулов.
Един от въпросите е как ще изглежда Висшият съдебен съвет, когато се раздели на две колегии.
Янкулов коментира и сигналът на АКФ до прокуратурата по отношение на различните “аномалии”, които са били забелязани при избора на шестима съдии от съдийската квота във ВСС, проведен през юни миналата година.
“Има достатъчно данни да се образува наказателно производство. Счетохме за необходимо да напишем този изричен сигнал. Със сигурност има данни за компютърни престъпления. Въпрос на доказване е дали ще може да се стигне до достатъчно доказателства да ангажиране на нечия наказателна отговорност”, коментира Янкулов.
Той призова за сериозен одит на системата заради множеството проблеми. Според него ВСС трябва "да премине към друга система, която да използва за такива важни избори".