Държави от Г-7 ще ратифицират Декларация, в която ще бъдат предложени отделни гаранции за сигурността на Украйна. То ще включва отбранително оборудване, обучение и споделяне на разузнавателна информация, предадоха международните агенции.
Споразумението за сигурност с Украйна идва, след като нейният президент Володимир Зеленски се разгневи срещу нежеланието на НАТО да предложи на Киев времева рамка за присъединяване към алианса. Той определи като "абсурдна" липсата на конкретен срок.
Киев приема, че не може да се присъедини към НАТО, докато е във война с Русия, но иска да се присъедини възможно най-скоро след края на битката.
Лидерите на Г-7 ще подпишат декларацията във Вилнюс днес в рамките на втория ден от срещата на върха на НАТО. Споразумението включва Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и САЩ.
Вашингтон предложи по-рано да бъде сключено споразумение, подобно на това между САЩ и Израел. Според него Белият дом се ангажира да предоставя 3,8 милиарда долара военна помощ годишно в продължение на десетилетие. За разлика от условията за членство в НАТО обаче то не включва клауза, според която държавите трябва да се притекат на помощ, ако някоя страна-членка е нападната.
НАТО може да не е казал кога и как Украйна може да се присъедини към алианса, но дипломатите подчертаха, че са посочили ясен път към членство, като тежкият процес на кандидатстване е значително съкратен. Някои държави-членки се опасяват, че почти автоматичното членство на Украйна може да даде стимул на Русия както да ескалира, така и да удължи войната.