При сключването на предишните договори за строежа на АМ ”Хемус” е заобиколен Закона за обществените поръчки.
Това заяви министърът на регионалното развитие Андрей Цеков в предаването "Лице в лице" на БТВ.
По думите му, договорът е възложен на кухо държавно дружество. "Този договор е незаконосъобразен. След това кухото дружество възлага на частни фирми поръчки. Пак е нямало обществени поръчки, тоест, отново не е спазен ЗОП. Отговорните длъжностни лица трябва да понесат отговорността си. И с тях да се занимават Сметната палата, Прокуратурата", заяви министър Цеков.
"Какви са договорно-правните последствия е друго нещо. Ако не е бил сключен с обществена поръчка, договорът може да бъде разтурен в срок от 1 година. Поради бездействието на регионалните министри тези срокове са изтекли.
Възложих на Правна дирекция в МРРБ да провери дали са изтекли сроковете по тези договори. Никой от предходните министри нямаше моралната и политическа решителност да вкара тези договори в съда." Това изтъкна министърът.
Според него, законът е казал, че тези договори вече са в сила." Можем да ги прекратим. Ние или трябва да прекратим договорите и ще последват тежки съдебн и дела. И при 2025 г. може да се поднови строежа на магистрала Хемус."
Затова се е взело решение да продължи строежа на магистрала Хемус. Но има индексация спрямо инфлацията от 2020 г.
Министър Цеков заяви: "137% е инфлацията на цената на строителните материали. Създадохме работна група, която да намери решение. Предлагаме истинските изпълнители - частните фирми да поемат гаранция за качеството на стореното за 7 години.
По тези договори има изплатен 1 млрд. лв. авансово. Въпросните авансови средства да не бъдат индексирани. С остатъчната част от този милиард да бъде построена магистрала Хемус."