Приемането на България в еврозоната ще донесе равноправно членство и равни права за страната ни, както и на всички останали членове, каза Димитър Радев в парламентарната комисия по бюджет и финанси, която изслушва кандидатите за управител на Българската народна банка.
Досегашният гуверньор на БНБ – Димитър Радев, бе първият издигнат кандидат в надпреварата. Той е номиниран от ГЕРБ-СДС, а по-късно подкрепен и от парламентарната група на “Продължаваме Промяната – Демократична България”.
Димитър Радев е категоричен, че БНБ и банките са извървели 95% от пътя към еврото в подготовката си за приемането му в България. Според него при това положение е ненужно да повдигаме въпроса дали да приемаме, или не еврото.
В своята концепция той отбеляза резултатите от дейността на БНБ до момента. Предвижда се спазване на качествената промяна в модела на управление и укрепване на авторитета на институцията след кризата с „Корпоративна търговска банка“ през 2014 година.
Радев посочи, че в момента БНБ е силно интегрирана с Европейската централна банка. Банковата ни система е консолидирана, а показателите ѝ са над средните в Европейския съюз. Предстои интегриране на БНБ и банковата система в еврозоната след приемането на страната ни в Банковия съюз. Това не става еднократно, а е процес.
Радев отчете, че валутната стабилност на страната е основен показател за влизане в еврозоната, който ние спазваме. Според него България в момента е в периферията, а трябва да се придвижваме към центъра на Европейския съюз, какъвто е еврозоната.
Възможно най-скоро трябва да се присъединим към еврозоната, но това не трябва да е по-късно от 1 януари 2025 година, посочи кандидатът за гуверньор на БНБ.
Задачите, които си поставя кандидатът за управител на централната банка за следващите 6 години, ако бъде избран, е консолидиране на постигнатото до момента. БНБ ще продължи да действа съгласно условията на европейския надзор.
Втората здача, която си поставя Димитър Радев е надграждане.
Знае се, че от 1997 година България е във Валутен съвет и БНБ оттогава няма самостоятелна парична политика. Сега тя може да използва само два инструмента. Наскоро, например, беше повишен процентът на задължителните минимални резервни на банките до 12 процента.
Очаква у нас и у нас да дойде процесът на повишаване на лихвените проценти, което ще ограничи кредитирането и ще се подобри паричната политика в страната.
Посоката за развитие, според Димитър Радев, е затягане на монетарните условия у нас.
В условията на участие в еврозоната решенията се вземат централизирано от ЕЦБ, а после децентрализирането ще се прилагат от Българска народна банка. Тогава ще отпадне необходимостта от поддържане на задължителни минимални резерви от банките.
В еврозоната тези резерви са само 1 процент, тъй като имат и други инструменти и този не се използва често. След влизането ни в еврозоната средствата от тези резерви ще бъдат бъдат освободени и използвани за подкрепа на икономиката ни.
Според Радев по пътя към приемане на еврото централната ни банка ще работи в близко сътрудничество с Европейската централна банка. Силно интегрирани сме и сега, тъй като от 2020-а сме членове на Банковия съюз.
БНБ и банките у нас ще са готови до края на тази година за приемане на еврото.
Радев обеща приемственост в управлението на централната банка и че ще се работи за пълно интегриране в европейската банкова система при подготовката за приемане на единната европейска валута.