НОВИНИ


Иво Христов: Общественият договор между българските граждани и политиците е скъсан. Реабилитацията на фашизма е в ход от 30 години

4 2881 16.07.2023
Иво Христов: Общественият договор между българските граждани и политиците е скъсан. Реабилитацията на фашизма е в ход от 30 години

„Очевидно в момента няма воля за мир у никоя от страните – нито Украйна, нито Русия, нито Западна Европа в лицето на Европейския съюз, Париж, Берлин, Варшава, нито САЩ желаят мир чрез преговори. Говори се за война до победен край. В този смисъл, президентът Румен Радев не казва нищо повече от това да констатира очевидното.“


Това заяви в ефира на предаването „Говори сега“ по Българската национална телевизия Иво Христов, член на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП (S&D) и началник на кабинета на президента Румен Радев в периода 2017-2019 г. 

 

На коментар на водещата, че някои намират изказването на българския президент за цинично, тъй като Украйна иска оръжия, за да защитава територията си, евродепутатът отговори така: „Украйна говори за отвоюване на Крим и провежда операции дълбоко в руския тил, така че тази интерпретационната рамка от преди година и половина, е задмината от събитията.“

 

„Дипломатическият дебют на премиера Денков по време на срещата на върха на НАТО във Вилнюс беше съпътстван от много гафове“, каза още Иво Христов. „Премиерът се произнесе за доставката на касетъчни боеприпаси, по забраната на които България е страна. Той заяви, че сме в пълноценна война. Това е нещо, което хората могат да коментират помежду си, но когато официално лице от най-високо ниво говори за пълноценна война, това крие риск да бъде прието доста сериозно. Това са непростими грешки, когато говориш от позицията на премиер, особено, ако си академик.“

 

Според евродепутата решението за сформиране на дивизионен щаб в България означава засилено военно присъствие в страната. 

 

„Предвид топящата се мощ на българската армия, която изпразва своите складове, включително складовете на МВР, както разбрахме преди два дни, това присъствие би трябвало да засили сигурността на България. Но същевременно то ни превръща в цел“, смята Христов. 

 

Изпращането на БТР-и от складовете на МВР той коментира така: „Не е вярно, че тези бронетранспортьори не могат да свършат никаква работа на Украйна, защото, твърди се, не можели да изминат повече от 50-60 метра сами. Служил съм на тях и знам какво представляват. Самият факт, че ги предоставяме, означава, че са употребими. Дали предоставянето е целесъобразно – и друг път съм казвал, че не бива да участваме по никакъв начин в тази война и всеки снаряд, изпратен там, е в наш ущърб.“

 

Иво Христов бе категоричен, че касетъчните боеприпаси са стъпка в ескалацията на войната: „Следващата ще бъде доставката на изтребители, а после – оръжия за масово поразяване. Не е ясно срещу кого ще бъдат употребени. След атентата срещу Кримския мост, убийството на Дария Дугина, взривяването на „Северен поток“ и обстрелите на крайгранични руски градове войната не се ограничава само на украинска територия. Разраства се на изток и на запад”.

 

На въпрос за необходимостта от пилона на Рожен евродепутатът отговори: „В кръга на анекдота: на етапа, на който е нашият суверенитет, един пилон без знаме му стига. Този път имаме пилон със знаме.“

 

Иво Христов сподели, че отначало е бил скептичен към идеята, тъй като му се е струвала излишна.

 

„Като видях всеобщата мобилизация на един тесен кръг от българското общество срещу пилона, като видях множеството на Рожен, разбрах, че от това има смисъл. Чрез знамето хората заявяват своето желание за държава, готовността си да живеят заедно под някакви правила, под това знаме; своята причастност към тази земя, към родината, която изобличителите на пилона наричат „територия“. Като видях несретните аргументи, с които беше атакуван пилонът – че щял да загрози природата, също се озадачих. Не мисля, че българското знаме може да загрози нещо. Някои го мислят.“

 

Според евродепутата президентът Радев не е сбъркал в определението „безродници“ (държавният глава го използва в изказването си на Рожен). 

 

„Не може хем да ти се зловиди флагът, хем да разоръжаваш българската армия в период на война, хем да харизваш ядрените ни реактори и да закриваш българската ядрена енергетика в перспектива, хем да носиш от девет кладенеца вода, за да изобличиш знамето над Рожен, а да очакваш да бъдеш акламиран като патриот. „Безродник“ е точна констатация, когато се държиш по този начин, вееш чужди знамена и ги носиш на ревера си, когато нерядко демонстрираш погнуса от всичко българско, трябва да си готов да понесеш това определение.“

 

„Не само у нас, но и в цяла Европа виждам как се завръщат тоталитарни практики и тези. У нас тази опасност се свързва само с една конкретна партия – „Възраждане“. Сочат я с пръст хора, които преди 30 години задаваха въпроса дали е имало фашизъм в България. През тези три десетилетия едновременно чествахме спасяването на българските евреи и не обяснявахме от какво са спасени, от кого. През тези години бяха поругавани всички антифашистки паметници, водеше се война с паметта. В момента на лавиците на българските книжарници ще видите само мемоарите на хитлеристки генерали. Други сведения за Втората световна война практически няма. Така протече реабилитацията на фашизма у нас. Тя протича и в много страни в Европа“, каза още Иво Христов. 

 

„Неотдавна чух известен български медиен експерт, доцент, да апелира службите да влязат в медиите. Това какво е, ако не фашистки апел? Друг професор от Военната академия преди няколко дни написа във Фейсбук апология на Хитлер, след това я изтри. Луковмарш се провежда от десетилетия, въпреки протестите ни. Никой не обръща внимание на тези неща. Това е настъплението на културния фашизъм, който прониква в обществото.“

 

Евродепутатът сподели, че не приема грубите практики на „Възраждане“ – респектирането на зрители пред кината или физическото присъствие там, където не са канени. 

 

„Това не  е демократично. Но проблемът е много по-дълбок от действията на една партия. Успехът ѝ се дължи на отвращението на обществото от онези, които приватизираха европейската идея и я употребяват за своя изгода. България беше една от най-ентусиазираните страни, когато бяхме приети в Европейския съюз. Но това доверие постепенно беше уронвано, ерозираше го корупцията, беззаконието.“

 

В ефира на БНТ Иво Христов коментира и темата за конституционна реформа:

„Като служебен министър Кирил Петков разобличаваше далаверите на кабинета „Борисов“ в ремонта на язовирите, а откакто е част от мнозинството, мечтае да бъдат премахнати служебните кабинети. Това представлява парламентарната република в нейния финален етап. Пледирам за реформа в посока президентска република. Конституционната реформа – такава, каквато е предложена сега, въобще не се занимава с проблемите на българското общество. Имаме скъсване на обществения договор между българските граждани и политиците. Българските граждани вече не гласуват за политиците. Една малка третина гласува за тях, а измежду тях една още по-малка група сформира мнозинство и кабинет. Това далеч не е представително.“

 

Според евродепутата изходът от българския хаос е президентска република. 

 

„Няма да излезем от сегашните проблеми, като пренаредим съдебната система. Ние няма и да го направим – едно лоби ще овладее това, което до момента друго лоби владееше. Реформа няма да има, но дори и да се случи, с нея не решаваме проблема с легитимността, с управляемостта, а още по-малко – този със суверенитета.“

 

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/


.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама