Глоби за пациентите, които не извършват профилактични прегледи, обмислят лекарите. Възможно е обаче да има и поощряване - например освобождаване на определен брой здравни вноски при профилактика. Общопрактикуващи лекари обаче недоволстват, че цялата отговорност за прочистване на здравната система се прехвърля върху тях.
“Процентът от пациентите, които идват доброволно на профилактичен преглед, е около 50. Това са хора, които са запознати с възможностите, които предлага здравната система за профилактика и превенция на тяхното здраве. Няма как на нас лекарите да ни бъде вменена и законодателна, и административна функция”, обясни пред Нова телевизия общопрактикуващият лекар д-р Людмил Джурджов.
“Не мога да си обясня докога държавата ще вменява всякакви отговорности на общопрактикуващия лекар. Ако се приеме, че ние сме тези, които ще почистят авгиевите обори на здравната система, да кажем, че да, ние сме като един Херкулес, който може да свърши всичко. Но има си законодател, който е създал Закона за здравето. В него са предвидени санкции при неспазването му. Моята работа е, когато пациентът дойде в кабинета, да го прегледам, да извърша необходимите изследвания и да поставя диагноза. Моята работа не е свързана с налагане на глоби. Това ще взриви системата. Отказвам да се занимавам с дейност, която няма нищо общо с лечебната”, обясни д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар и член на УС на БЛС.