Около 300 млн. лева се търсят за увеличение на заплатите. Заявката на политиците от ПП-ДБ и ГЕРБ е, че ще се намерят около ⅔ от тях. Това обаче означава, че трябва да бъдат орязани други разходи от бюджет 2023, които е възможно да бъдат осигурени. Синдикатите обаче остават в стачна готовност.
Това заяви пред bTV шефът на КНСБ Пламен Димитров.
Коментарът му идва след като по-рано днес финансовият министър Асен Василев посочи, че е възможно исканията на протестиращите синдикати за по-високи заплати да бъдат изпълнени. За да се случи това обаче трябва да бъдат орязани разходите в други сектори.
План-сметката за 2023 г. бе одобрена на първо четене, но се очаква преди да бъде окончателно разгледан в пленарна зала, бюджетът да бъде прекроен. От ГЕРБ обещаха да внесат предложение за увеличения на заплатите в различни сектори за близо 200 млн. лева. Миналата седмица в парламента синдикатите започнаха и срещи с представители на парламентарните групи в опит да се обсъдят възможностите.
Предстои среща на членове на бюджетната комисия във финансовото министерство в началото на следващата седмица, за да се уточнят евентуални буфери, които могат да се осигурят, но в рамките на 3-процентен дефицит.
“Не е просто, но не е и сложно. Трябва да спазим ограниченията на дефицита - 3% от БВП. Ние сме за еврозоната. Приходите обаче са напрегнати. В разходната част има две пера, откъдето да се вземат средствата - едно от тях са капиталовите разходи, които бяха намалени с 2 млрд. лева от Асен Василев - 8.2 млрд. са предвидени”, посочи Димитров.
Той заяви, че около 1,5 млрд. лв. от тях вече са реализирани.
"6,5 млрд. да похарчим за пет месеца до края на годината – това как ви се струва?", попита риторично президентът на КНСБ.
Вторият източник според него са средствата за издръжка, например парите за горива.
"7 млрд. похарчихме през 2022 г., 5 млрд. бяха през 2021 г. За 2023 г. сме заложили 9 млрд. при намаляващи цени. Там също има около 100 млн. лв. възможности", допълни Пламен Димитров.