Имаме геополитически проблем сега, защото затъването на България в блатото на корупцията направи Радев избираем.
Това написа в профила си в социалната мрежа "Фейсбук" икономистът Евгений Кънев. Вижте и цялата публикация:
"Вчера пак видяхме абсурден “президент”. И отново в оборот втръсналата фраза за “националните интереси”.
Нормалният човек вижда националния интерес в опазване на границите ни в случая “Росенец”, а Радев иска да остави границата на Русия, уж за да няма криза с горивата.
Нормалният човек вижда националния интерес в помощ на жертвата от агресора, а Радев - да не помагаме на жертвата, за да не дразним агресора и да може да дойде по-близо до нас.
Нормалният човек вижда националния интерес в наказване на нарушителя на чужди граници, за да сме спокойни, че и нашите няма да бъдат нарушени; Радев призовава да се даде на агресора каквото иска, а жертвата да се постарае да има мир. ИТН
Защо е възможно да имаме такъв президент? Може би защото сме допуснали да не знаем какви са националните интереси, защото нямаме споделени ценности като нация?
Една от ключовите разлики между развити и недоразвити общества е наличието на системи за ранно предупреждение срещу заплахи за националната сигурност.
Най-развитите се надпреварват в комплексността на изгражданите системи за сигурност;
най-изостаналите като България - спорят кои са националните интереси, кой ги заплашва и кое представлява заплаха за националната сигурност. А често интересът на чужда държава се представя като наш национален интерес.
Превенцията на заплахите прави първите богати, а липсата й - вторите бедни.
Липсата на разбиране за националния интерес на база общи споделени ценности води до липса на превенция срещу лица като Радев на този пост.
И това върви надолу:
Така липсата на превенция в здравеопазването съсипва най-ценното: човешкия капитал.
Липсата на превенция във финансовата система води до изтичането на милиарди финансов капитал.
Липсата на превенция в обществените поръчки води до изграждането на третокачествен физически капитал.
Липсата на превенция при кадровия подбор в съдебната система доведе до все по-засилваща се отрицателна селекция на кадрите и загубата на вяра в обществото за възможна елементарна справедливост.
И т.н.
Във всички тези случаи - системата се бори с последствията, а не с причините.
А имаме геополитически проблем сега, защото затъването на България в блатото на корупцията направи Радев избираем.
От тази гледна точка следва да сме наясно, че реконструкцията на прокуратурата няма да е достатъчна за промяна в публичната среда. Защото дори правилно да се задейства, престъплението вече е факт, тъй като не е имало превенция. А дори да са взети последващи коригиращи мерки - идва ВАС.
Всеки може да стане политик, но не всеки може да заема публична длъжност.
Три прости правила са достатъчни, за да имаме европейска държава:
- правилен подбор на кадрите
- липса на зависимости
- оставяне на електронна следа от всеки акт.
Престъпността тогава и сред самите политици ще намалее, ако за изпълнение на всеки техен акт е нужно действие на администрацията с оставяне на електронна следа. Ето тази следа може да е основа на системата за ранно предупреждение за предстоящо престъпление.
Тогава нямаше да има липса на пътни карти за газови трасета, договори с чужди доставчици, договори със съмнителни строителни компании.
Но най-вече нямаше да имаме Радев, който заедно с ИТН преди и Възраждане да правят всичко възможно да блокират държавата в нечий интерес. Безнаказано.
Защото щеше да има система от проверки и баланси между властите. И превенция на заплахите за националната сигурност.