Някой от Националната агенция за приходите е решил, че е по-важно да проверява обекти на Слънчев бряг, отколкото най-голямото пристанище - това на ”Росенец”. Премахнат е бил контрола на “Гранична полиция” и НАП върху доставките на пристанището.
Това обяви в ефира на Българската национална телевизия финансовият министър Асен Василев.
Повод за коментара му е решението на властимащите да прекратят договора за концесията на "Росенец", отдадена на "Лукойл". Решението бе взето в Народното събрание днес.
"Решението за "Росенец” е внесен, доколкото знам, от ПП. В правителството се работи доста спокойно. Решенията на правителството се вземат консенсусно", посочи още Василев.
Той коментира и развитието по бюджета. По думите на Василев бюджетният дефицит от 3% не е самоцел.
"Това е максималният дефицит, който една държава може да поддържа, без да задлъжнява прекомерно. Между ръста на инфлацията и ръста на БВП трябва да има 3% дефицит. Това гарантира устойчивост на публичните финанси", обясни Василев.
Той бе категоричен, че служебното правителство и "виждало едно, но е казвало съвсем друго" по повод критиките и прогнозите за финансовото състояние на държавата.
"Има искания в размер на около 300 млн. лева, които могат да бъдат преразпределени в рамките на тези разходи. Държавата може да се развива - да инвестира и да има сравнително стабилна социална система, която да намалява неравенствата. Европа дава на бедните държави средства така, че те да си правят инвестициите в пътища, железопътна инфраструктура и другите средства да ги използват, за да може да се прави нормална социална политика. Това води и до ръст на БВП. Колкото повече се събира ножицата, толкова повече икономиката расте и това е доказано - когато една икономика даде равен шанс, тя може да вземе най-доброто от своите граждани", коментира още Василев.
Той обясни, че исканията на протестиращите синдикати могат да бъдат изпълнени, но е важно да бъдат мотивирани.
"Финансовият министър не е за да дава или не, а за да задава въпроси. Когато се искат повече средства за полицията, въпросът е как ще се даде по-добра услуга на гражданите - ще сложат камери, полицейски постове в селата, например? Тук е преценката на целия Министерски съвет, който трябва да реши дали тази дейност е смислена. А не който вика най-много на площада, да получи най-много", обясни още Василев.