Общественото мнение в България по въпросите на ЛГБТИ хората продължава да е доминирано от традиционните стереотипи, но нагласите се променят бавно. Тази промяна е свързана основно с личното преживяване и досег на хората с темата.
Това са изводите от резултатите от национално представително проучване, реализирано от агенция "Алфа Рисърч" в периода 12 - 20 април 2023 г. сред извадка от 1000 пълнолетни жители в цялата страна.
42% от пълнолетните жители на страната не биха променили отношението си към свой близък, ако разберат, че е ЛГБТИ;
36% биха реагирали негативно;
43% смятат себе си за толерантни към ЛГБТИ хората срещу 46% на обратната позиция;
Всеки трети заявява, че би се чувствал комфортно да работи с ЛГБТИ човек, a 34% от гражданите подкрепят идеята публичното подбуждане към омраза във връзка с ЛГБТИ хората да се наказва като престъпление.
Изследването потвърждава тенденция, установила се през годините: "колкото повече преки впечатления и контакти с ЛГБТИ са имали анкетираните, толкова са по-склонни да превъзмогнат бариерите, спуснати
Повече разбиране към въпросите на тази общност има в големите градове и сред високообразовани млади и средни поколения. "Жителите на малките населени места, по-възрастните поколения и хората с по-ниско образование са сред дистанцираните и най-силно споделящи негативни нагласи", показва още проучването.
То е направено по поръчка на фондация GLAS и е финансирано от ILGA-Europe по проекта Bursting the Bubble в партньорство с фондациите Bilitis и Single Step.