НОВИНИ


Земеделският министър К. Вътев: Не плаша никого, но вероятно ще има криза с олиото

19 20408 28.07.2023
Земеделският министър К. Вътев: Не плаша никого, но вероятно ще има криза с олиото
Кирил Вътев

Темата с украинското зърно продължава. България е сред петте страни, които са най-потърпевши от украинския внос на зърно, тъй като те предлагат по-евтин продукт и става дъмпинг. Основателното възражение на българските производители е, че Украйна не изпълнява европейските стандарти, както правят страните от ЕС, което прави продукцията им по-скъпа. Това е едната претенция. Това коментира пред Нова тв министърът на земеделието Кирил Вътев.


Погледнато от страна на купувача изглежда, че с украинския внос олиото например ще поевтинее, но ценообразуването е сложен процес. Само цената на базовата суровина не е достатъчна, за да се каже дали крайната цена на продукта ще падне или ще се вдигне. Да, има отражение, но не е само базовата цена на суровината, коментира той.

 

България е притеснена преди всичко от слънчогледа. Ние произвеждаме около 2 млн. тона годишно, а Украйна между 12 и 14 млн. тона. България обаче има капацитет за преработка на около 3 млн. тона слънчоглед и затова ние винаги внасяме още около 1 млн. тона суровина. Когато в Украйна нямаше война те преработваха 14 млн. тона. Тогава Украйна имаше защитно експортно мито. Сега обаче са бомбардирани тези мощности и те не функционират. Тази година се очаква Украйна дза произведе 14 млн. тона слънчоглед, но нито в България, нито в Румъния ще могат да го преработят. Капацитета не ни стига. Т.е. ние не можем нищо да го направим и като дойде украинския слънчоглед ще се получи едно задръстване, защото няма какво да го правим. И това е притеснително. Затова трябва да има транзитни коридори, за да може всички зърнени култури, които Украйна произвежда, да отидат там, където има нужда. В България няма какво да го правим. Трябва да защитим своето производство и да го ползваме, а като не ни стигат количествата, тогава да се възползваме от чуждия внос. Големия проблем е, че от миналата година имаме 700 000 това, които стоят в складовете, посочи министърът той.

 

Изходът не е по силите нито само на България, нито само на Румъния. Това решение трябва да се намери в ЕС, защото тук става въпрос за колосални количества зърно, които няма как да бъдат преработени в нашия район, каза още Вътев.


Не става въпрос за или против забрана за внос на украинско зърно. Проблемът е, че и със и без забрана толкова много слънчоглед няма къде да бъде преработен. Не искам да плаша никого, но това след време може да доведе и до криза с олиото. Зърно има, но мощност за преработка няма. В момента са поразени най-големите мощности за преработка на Украйна. Като няма кой да преработи зърното, откъде ще дойде олиото?, коментира министърът.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама