Египет е необятен и може би най-добрият начин да видите възможно най-много от тази тайнствена страна, е с круиз по Нил. Корабът е луксозен, а местата, на които спираме са неповторими и по-лесно достъпни.
Корабът е на няколко етажа. На палубата има басейн, място за слънчеви бани и бар за студени напитки.
Ресторантът предлага различни ястия - от традиционната кухня до европейски деликатеси. Задължително има няколко вида месо, салати, както и невероятните десерти.
Стаите са доста просторни. Докато си почивате, се наслаждавате на реката и местата, през които минава корабът. Няма шанс да ви е скучно тук, защото преходите са кратки, а докато сте на борда забавления не липсват. Има и вътрешен бар, както и магазин за сувенири и скъпоценни камъни. Разгледайте кораба тук
Круизът е интересен и защото плувате по единствената река, която пресича огромната пустиня Сахара и съответно губи огромно количество вода. Долината на р. Нил е една от най-красивите. Тя е същински оазис сред пустошта. Гъстата гора от финикови палми контрастира на златистите пясъчни дюни.
Долината на Нил осигурява препитание за много от жителите на Египет. Неслучайно по-голямата част от местното население живее именно в тази част на страната, където условията за земеделие са добри. Тук се намират някои от най-известните градове на Египет, като столицата Кайро и пирамидите в Гиза, историческият център Луксор, както и известният с огромния си язовир град Асуан.
Нил се образува от сливането на реките Бели Нил и Сини Нил край суданската столица – Хартум. Сини Нил изтича от езерото Тана в Етиопия и е източник на повечето вода и плодородни наноси, носени от реката. А Бели Нил има по-голяма дължина и води началото си от езерото Виктория в Уганда.
Дълго време Нил води класацията за най-дълга река в света. Но през 2007 година група изследователи предлага ново измерване на речната система на Амазонка, което включва съседното устие на река Пара и нова начална точка, въз основа на което Амазонка е обявена за най-дългата река в света, измествайки Нил. Две години по-късно екип от петима изследователи предлага методология за измерване, за която се приема, че предоставя най-надеждните и точни данни, а именно чрез сателитни изображения и от теренни изследвания на изворните региони.
Чрез нея са изчислени дължините на реки с дължина около или над 5000 km, в т.ч. Нил, Амазонка, Яндзъ, Мисисипи, Конго, Меконг и други. Измерени по този начин, Нил остава на първо място, следвана от Амазонка.
Интересно е, че Нил тече през 8 държави: Танзания, Бурунди, Руанда, Уганда, Южен Судан, Етиопия, Судан и Египет.
Покрай реката е и най-населено. Тук са земеделските региони.
На територията на страната има 4 нации. Бедуините са около 3.5 млн. Дошли са от арабския полуостров. Живеят предимно в пустинята, като има и морски бедуини. Организирани са на племена от 30 до 60 човека. Като станат над 60, шейхът ги разделя на две и определя водач. Всяко племе има по 3-ма първенци - вожд или шейх, лечител и един, който вписва децата и следи да няма кръвосмешение.
Бедуините живеят примитивно и без представа за времето. Те нямат календар. Когато се роди дете, се записва само годината на раждане. Вождът е единствен, който кара автомобил. Другите се придвижват на камили. Занимават се с животновъдство. С морските бедуини често си разменят стоки.
Държавата се опитва да ги приобщи, но това е трудна задача. Построили са им жилища, но те отказват да се нанесат в тях. Опъват си шатра отпред. За тях това е свобода и начин на живот.
Втората нация са нубийци - тъмни на цвят, негроидни черти, но са много приветливи. Някога населявали долината на Нил. С построяването на язовира, техните селища остават под водата. За да ги компенсират, им построяват град, но хората така и не свикват. Създават си селища по бреговете на язовира, близо до старите им жилища. Отглеждат крокодили за кожа и месо. В техните общества жените управляват и въртят къщата.
В Египет има и наследници на гърците, завладели Египет по времето на Александър Македонски. Занимават се с риболов и добив на петрол. Най-много са в Александрия. Там е средището на християнството в Египет.
И накрая египтяните. Те живеят в средната част на страната. Северните египтяни се обличат модерно с панталони и съвременни дрехи. Южните - обличат дълги роби и се стараят да запазят традициите.
Докато сме на кораба, можем и да пазаруваме. Към кораба се закача лодка, а търговците започват да ни показват кърпи, покривки и галабии – така се наричат дългите роби. Ако си харесаме нещо, го хвърлят на палубата – това е около 4 етажа височина. Парите се мятат обратно в лодката, като има опасност да паднат във водата. Тогава търговците наистина побесняват.
Времето е чудесно. До късно седим на палубата и се любуваме на прекрасния залез. С падането на мрака купонът на кораба започва. Още от ресторанта, едва приключили с вечерята, всички стават на крака в ритъма на весела музика. Пренасяме се в бара, където ни очаква грандиозно галабия парти.
Галабия е дълга свободна рокля, която носят местните. На тематичното парти всички гости трябва да са облечени с тези традиционни дрехи. Къде другаде ще можете да се почувствате като фараон или Клеопатра.
Има и томбола, а който спечели, трябва да танцува, за да откупи наградата си. Общо взето една изключително весела и приятна вечер с много настроение и хубави емоции.
Гледайте в Професия турист или изживейте всичко това с програмите на ЕКВАТОР