НОВИНИ


Конституционната реформа - вероятно по “бавната писта” заради липса на голямо мнозинство

5 2744 30.07.2023
Конституционната реформа - вероятно по “бавната писта” заради липса на голямо мнозинство

Най-вероятно ще имаме за първи път промяна в Конституцията по т.нар. бавна писта. Толкова е възможното мнозинство на пръв прочит. Обикновено, когато са внасяни промени в Конституцията, са внасяни от повече политически сили, които гарантират, че ще има мнозинство за съответните промени. Като че ли няма да имаме високото мнозинство за бързите промени, а ще се движи по бавния път.


Това заяви пред Българското национално радио проф. Екатерина Михайлова, преподавател по конституционно право в НБУ. 

 

По думите й Конституцията дава рамката, но след това ще са нужни законови промени.

“Изключително важни са и хората, които ще прилагат законите и дали те са на местата си и дали отговарят на качествата, заложени както в Конституцията, така и в законите", допълни тя.

 

Михайлова определи като стъпка в правилната посока изискването за високите нравствени качества за лицата, които ще станат част от Висшия съдебен съвет и прокурорския съвет.

 

“Зависи какво в крайна сметка ще излезе като продукт от НС - но ако то е само в рамките на конституционната промяна, а не и лицата, които ще извършват съответната дейност, пак ще имаме големи разочарования", предупреди обаче тя. 

 

За разделянето на ВСС на две тя обясни, че това предложение е за по-голям ангажимент от страна на държавата, а не само в органите на съдебната власт. 


"Тук идва важен момент - кои ще бъдат конкретно лицата, които ще избира НС", посочи тя и добави, че това трябва да са хора с високи нравствени и професионални качества и да не са част от самата система, а да бъдат други юристи. Това ще са обществено значими фигури, добави тя. 

 

Според нея е добре да има и този поглед в кадровия поглед на съдебната власт. Досега сме виждали друго - сговаряне, напомни Михайлова.

 

Според Михайлова реформата в съдебната система ще бъде трудна. 

 

Относно ограничаването на правомощията на главния прокурор, проф. Михайлова предупреди, че винаги крайностите са опасни и призова за балансирани решения. 

Експертът коментира и скандалния случай от Стара Загора, където обезобразено с макетно ножче бе 18-годишно момиче. За случая е задържан 26-годишният Георги Николов. Според Михайлова случаят е щял да потъне, ако не е последвал обществен отзвук.

 

"Работим предимно с физическите травми, а освен тях има и психически травми. Когато има една експертиза и има съмнение в нея, може да се разшири полето на тази експертиза и да се поиска допълнителна. Самата съдебна власт е предвидила да имаме инстанционен контрол. И тук прокуратурата трябва да бъде на мястото си. Сега се задейства. Но ако нямаше обществен отзвук в тези дни, случаят сигурно щеше да потъне и никой нямаше да се задейства. Затова е нужна съдебна реформа. Започва се отгоре, от нормите в Конституцията", допълни тя.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама