Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд заради решението на управляващите да прекратят концесията на “Росенец”. Според него това е пример за безотговорно отношение към държавата и гражданите.
"Решенията в областта на енергетиката винаги трябва да почиват върху необходимостта от надеждност и непрекъсваемост на доставките на суровини и на гарантирането на достъпни цени за гражданите и индустрията. Цената за прибързаните и необмислени решения се плаща винаги от джобовете на принудените да понасят последствията им", заяви Радев.
Припомняме, че решението за прекратяването на концесията бе взето след мощен скандал в Народното събрание. Предложението беше направено от лидерите ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Промените бяха приети на второ четене със 144 "за", 52 "против" и нито един с "въздържал се".
Срещу гласуването на второ четене в рамките на същото заседание застанаха "Възраждане" и БСП, които обвиниха ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС в погазване на парламентарната демокрация.
Предложението за прекратяването на концесията дойде внезапно от ПП-ДБ и стана повод за напрежение между партньорите от ГЕРБ, които заявиха, че Кирил Петков си е приписал решението. Целта му бе да се прекрати договора за концесията на “Росенец” с “Лукойл”, за да спрат паричния поток към Русия и финансирането на войната в Украйна. ПП-ДБ обвиниха президента Румен Радев, че неговият служебен кабинет е удължил концесията с 24 години без аргументи.
Държавният глава отрече и заяви, че концесията е за срок от 35 години, а договорът е сключен още по времето на първия кабинет на Бойко Борисов и удължаване няма - 24 години е оставащият период. Радев прозря корпоративни интереси зад идеята.
“Начинът на скорострелното приемане на законови изменения, с които се прекратява концесията на пристанищния терминал "Росенец“, не само противоречи на основополагащия за Конституцията ни принцип на правова държава, но е и пример за безотговорно отношение към държавата и гражданите. При възприемането на този радикален подход не са съобразени нито интересите на потребителите и рисковете за повишаване на цените на горива и стоки, нито потенциалните заплахи за хиляди заети в нефтохимическия комбинат, нито възможните съдебни искове срещу България”, смята държавният глава.
"Конституционните пороци на този закон и сериозните рискове, пред които той изправя българските граждани, са достатъчни основания за президента Радев да сезира Конституционния съд с искане за установяване на противоконституционност на законовите изменения", пишат от прессекратарята на президента.