По-сурови наказания за случаите на изтезание и унижение поиска омбудсманът Диана Ковачева. Коментарът й пред Българската национална телевизия идва след вчерашните промени в Наказателния кодекс, които бяха приети единодушно от правната комисия в парламента на първо четене.
С промените се увеличава наказанието за нанасяне на средна и лека телесна повреда от 6 на до 8 години. Средна телесна повреда ще се наказва с до 8 години закон, без право на пробация и с глоба от 500 до 1000 лева. Лека телесна повреда ще се наказва с до 2 години затвор, без право на пробация и глоба от 500 до 1000 лева.
На първо четене в ресорната комисия приеха и законопроекта на "Възраждане", според който за нанасяне на лека телесна повреда наказанието ще е минимум 3 месеца затвор.
Предложението беше гласувано с 16 гласа "за". Трима членове на комисията бяха против.
Ковачева като омбудсман е внесла предложението си в НС, но вчера никой от депутатите не го е внесъл за разглеждане. Тя призова в понеделник, когато в пленарна зала разглеждат останалите предложения, да включат и нейното.
Ковачева предлага “ясен текст”, който криминализира случаите на изтезание и мъчение, които са детайлно описани с конкретни хипотези. Идеята е да има криминализиране и тежки наказания.
“В случаи като този в Стара Загора се определят като лека или средна телесна повреда, но въпросът с белезите остава. Насилникът над 18-годишното момиче има за цел да я накаже, дамгоса, да й покаже кой е по-силният, да я унижи - унижение е да й обръснеш главата на една жена и да оставиш по лицето и тялото й белези, които цял живот ще й напомнят. Това е недопустимо посегателство върху човешкото достойнство”, каза омбудсманът.
По думите й и в момента в НК остригването на косата е принуда, но за съжаление по неясни причини деянието в Стара Загора не е било квалифицирано.