НОВИНИ


Не е само Навални: политическите затворници в Русия са много

18 3037 06.08.2023
Не е само Навални: политическите затворници в Русия са много

Протест срещу Кремъл, арт акции, шамански ритуал: всичко това в Русия е наказуемо. Кои са най-известните политически затворници в страната?


Алексей Навални

Навални вероятно е най-известното лице на руската опозиция. Оценките за него обаче са противоречиви, тъй като мнозина го смятат за прекалено амбициозен и за популист, пише АРД. Той е юрист по образование, а политическата си дейност започва с блогове, посветени на корупцията на местно ниво. Оттам нататък изгражда национална мрежа от организации, включително Фонда за борба с корупцията. Властите атакуват Навални и съмишлениците му по съдебен път и непрекъснато ограничават дейността им. Те са обявени за "чуждестранни агенти" и "екстремисти" и в крайна сметка активността им е парализирана. През 2020-а година Навални едва оцеля след отравяне, заради което бе откаран и лекуван в берлинската болница "Шарите". След успешната рехабилитация там през януари 2021-а година той се завърна в Москва, където бе задържан още на летището. Оттогава е осъждан многократно, последната му присъда е за 19 години зад решетките.

 

Иля Яшин

Иля Яшин има зад гърба си дълга опозиционна кариера. На младини заема постове в партията "Яблоко", а по-късно се включва в различни критични спрямо Кремъл сдружения. Плановете му да се кандидатира на изборите за кмет и общински съвет в Москва бяха осуетени от властите, но той продължи да се изявява като критик на Кремъл, включително на своя канал в YouTube. През лятото на 2022-а година Яшин е арестуван за пореден път по обвинения в съпротива срещу полицейски служители. Веднага след освобождаването си е задържан отново - за публична критика на руското клане в Буча. През ноември 2022-а година е осъден от московски съд на 8,5 години затвор, припомня АРД.

 

Андрей Пивоваров

Андрей Пивоваров бе начело на критичната спрямо Кремъл организация "Открита Русия", основана от Михаил Ходорковски. Самият Ходорковски също е бил политически затворник между 2003-а и 2013-а година. През 2021-а "Открита Русия" е обявена за нежелана организация, а целият персонал е заплашен от преследвания. Пивоваров разпуска организацията, за да предотврати следващи санкции и се качва на самолет от Санкт Петербург за Полша. Оттам обаче го свалят и го отвеждат в затвор в Краснодар. През 2022-а година Пивоваров е осъден на четири години затвор. Правозащитни организации като "Амнести Интернешънъл" подчертават, че "дейностите в полза на нежелана организация", каквото е обвинението срещу Пивоваров, не представляват "международно признато престъпление", посочва АРД.

 

Владимир Кара-Мурза

Владимир Кара-Мурза става известен в началото на хилядолетието като политик и съветник на Борис Немцов, който беше убит през 2015-а година в Москва. След това Кара-Мурза работи за организацията "Открита Русия". През 2015-а и 2017-а година е лекуван интензивно заради отравяния. В момента страда от нервно заболяване, известно като полиневропатия. След нахлуването на Русия в Украйна през 2022-а година Владимир Кара-Мурза произнесе реч срещу войната в американския щат Аризона. Заедно с други дисиденти основа и групата "Антивоенен комитет". Скоро след това е арестуван в Москва. През 2023-а година е осъден на 25 години затвор за измяна. Кара-Мурза сравнява процеса си с показните съдебни дела срещу политически опоненти от времето на сталинизма. Московски съд отхвърли опита му за обжалване.

 

Иван Сафронов

Иван Сафронов следи ресора армия и отбрана като журналист за руските вестници "Коммерсант" и "Ведомости". През 2020-а година шефът на Федералната космическа агенция на Русия го прави свой съветник. Малко по-късно Сафронов е арестуван по обвинение, че е предал секретна информация на страни от НАТО, докато всъщност е писал статии за продажбите на оръжия от Русия в Близкия изток и Африка по заявки на чешки и германски клиенти.


Руската съдебна система определя това като държавна измяна и го осъжда на 22 години затвор. Според негови колеги и поддръжници обвиненията са абсурдни. Самият Сафронов говори за "нарушаване на справедливостта и здравия разум". Той също загуби обжалването, посочва АРД.

 

Алексей Горинов

Алексей Горинов е първият, който през 2022-а година е осъден за "фалшиви изявления за руската армия". Московският политик се обявява на заседание на районния съвет против провеждането на конкурс за детска рисунка, докато в Украйна всеки ден умират деца. Наложената тогава от Кремъл формулировка е "специална военна операция", а Горинов в речта си нарича войната война. Според съдията, който го осъжда на седем години затвор, той е действал "от политическа омраза". На съдебното заседание 62-годишният Горинов издигна плакат с надписа "Все още ли имате нужда от тази война?".

 

Александра Скочиленко

Художничката Александра Скочиленко е известна най-вече на по-младото поколение в Русия, включително със своя комикс от 2014-а година, наречен "Книга за депресията". В него тя обяснява психическите заболявания по дестигматизиращ начин, пише АРД. Скочиленко е арестувана през април 2022-а година след арт акция в супермаркет в Санкт Петербург, където облепя етикетите с цените с послания против войната в Украйна. Оттогава художничката е в следствения арест, с многократни удължавания на срока. Ако бъде осъдена, Скочиленко може да получи до десет години затвор, а престоят ѝ в ареста може да увреди нейното здравословно състояние. Както припомнят правозащитни групи - Скочиленко има сърдечен порок и непоносимост към глутен, но не получава необходимата диета зад решетките.

 

Александър Габишев

Александър Габишев, който е роден в Якутия, лично се обявява за шаман. През 2019-а година той тръгва на 8000-километров пеши поход към Москва, за да извърши ритуал за "изгонване на злия дух Путин от Кремъл". Пътьом около него се събират хора, които го съпровождат и се стига до сблъсъци със силите на режима. Походът е спиран няколко пъти, а самият Габишев е арестуван. След като през 2021-а година обявява в YouTube, че смята да язди до Москва, властите го отвеждат насила от жилището му в психиатрична клиника. По решение на Якутския градски съд той трябва да остане там за неопределено време за интензивно лечение, пише АРД.

 

Дмитрий Иванов

Дмитрий Иванов следва математика в Московският държавен университет "Ломоносов", през което време се застъпва за активисти, осъдени при съмнителни обстоятелства. Включително в процес срещу предполагаема анархистична мрежа, която със задна дата е определена като терористична организация, макар вероятно никога да не е съществувала в тази форма, отбелязва АРД. Иванов имаше канал в Телеграм, в който публикуваше критични постове и информация за руските нападения срещу Украйна, а в Русия от началото на инвазията насам тези дейности са наказуеми като "разпространение на фалшива информация за въоръжените сили". През пролетта 23-годишният Иванов бе осъден на 8,5 години затвор, а и четири години след освобождаването си няма да има правото да използва интернет. Дмитрий Иванов се противопостави на присъдата, заявявайки, че съдебната система е тази, която е произвела един голям фейк - всеки разпространен от него факт е бил потвърждаван многократно.    

 

Дойче веле


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама