БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ


Бивш министър за договора с „Боташ”: Цената накрая ще е катастрофална за България

1 4988 07.08.2023
Бивш министър за договора с „Боташ”: Цената накрая ще е катастрофална за България
Александър Николов

За да има позитивен ефект за България - за домакинствата или за бизнеса, „Булгаргаз” трябва да купува синьото гориво на най-добра цена и по най-добрата инфраструктура. Тези условия не са спазени. Тъй като консумацията на газ ще спадне драстично, голяма част от задълженията, които са включени към България по този договор, ще бъдат платени, но няма да бъдат използвани.


 Така бившият министър на енергетиката Александър Николов коментира пред Нова нюз сключения от служебното правителство договор с „Боташ”.

 

„Средната цена за това, което е включено по договора, в края на договора ще е катастрофална за България. Това е така, защото първо - преговорният процес е много далеч от прозрачен. Второ - няма данни, няма предварителен анализ за вътрешната консумация. Трето - няма регионални срещи, които да потвърдят тази консумация”, допълни той.

 

Бившият министър подчерта, че това означава, че в края на периода на договора ще сме платили всичките си задължения. „Разбито по количествата, които ще са изконсумирани в България и/или от съседни държави, ще е значително по-ниско от планираното. И средната цена за предоставяната услуга ще е много висока. А „Булгаргаз” ще е в тежко финансово състояние”, е мнението на Николов.

 

Той поясни, че има проблем със сключването на договора с „Боташ”. „Когато се сключва договор за 13 години от политически кабинет, който има мандат за 3 месеца, е меко казано странно. Когато се договаря подобен договор, преговорите, за да може да са достатъчно ефективни за България, са минимум 6 до 9 месеца”, допълни бившият енергиен министър.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама