Лихвите по банковите депозити у нас бавно вървят нагоре. Но тази инвестиция остава предпочитана сред фирми и домакинства, което се вижда от обема на привлечените парични средства. Това се потвърждава и от данните за второто тримесечие, публикувани от Българска народна банка.
Числата показват, че броят на депозитите расте в секторите „Нефинансови предприятия“ и „Финансови предприятия“, докато при „Домакинства и Нетърговски организации, обслужващи домакинствата (НТООД)“ има по-малко нови влогове.
Но и при трите групи се увеличава обема на паричните средства в депозити.
От данните в БНБ се вижда, че общият брой на влоговете в трите сектора към края на второто тримесечие намалява на годишна база с 0.7 на сто, а размерът им се увеличава с 12.3 процента.
Депозитите на нефинансовите предприятия в края на юни са 618 хил. броя, като се отчита ръст от 0.5 на сто спрямо края на същия месец на миналата година. Размерът им е 40.55 млрд. лева, като на годишна база той нараства с 16.5 процента.
Спрямо края на март тази година броят им се повишава с 0.8 на сто, размерът им обаче намалява – с 1.8 процента.
Трите отрасъла с най-големи дялове в общата сума на депозитите за сектора са „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети“ (26.2%), преработваща промишленост (14.2%) и професионални дейности и научни изследвания (9.6%). Останалите са с едноцифрен дял.
Към края на юни в общата сума на влоговете преобладават тези с размер над 1 млн. лв. с дял от 58.8 процента.
Депозитите на сектор „Финансови предприятия“ в края на юни са 7 343 броя, като се отчита ръст от 5.3 на сто спрямо края на същия месец година по-рано. Размерът им е 3.86 млрд. лева, като на годишна база той нараства със 7.1 на сто.
Спрямо края на март тази година броят им се повишава с 1.6 на сто, но размерът им се понижава с 12.4 процента.
Към края на юни в общата сума на влоговете преобладават тези с размер над 1 млн. лв., които са с дял от 88.6 процента.
В края на второто тримесечие броят на депозитите на сектор „Домакинства и НТООД“ е 8.80 млн., като намалява на годишна база с 0.8 на сто.
Размерът на тези влогове между април и юни нараства на годишна база с 10.4 на сто и достига 74.675 млрд. лева.
В края на юни спрямо края на първото тримесечие броят на тези депозити нараства незначително, а размерът им – с 2 на сто.
Към края на юни в общата сума на депозитите преобладават тези с размер над 50 хил. до 100 хил. лв. с дял от 18.2 на сто.