Натискът върху България е огромен и ако шпионският скандал с трима задържани българи във Великобритания не бъде преодолян, може да повлияе на приемането на България в Шенген. Службите и ДАНС трябва да съдействат кога и къде задържаните българи за шпионаж са вербувани.
Това заяви пред bTV бившият служебен военен министър Велизар Шаламанов.
Той припомни, че у нас няма яснота какво се случва със скритите шпиони у нас.
"Не сме чули да има осъдителни или наказателни присъди. Сигналът, който ни се дава от Лондон, е да вземем мерки и да решим въпроса с проникването на руско влияние в нашите институции, тъй като това ни прави ненадеждна страна", допълни Шаламанов.
"земете мерки и решете въпроса с проникването на руско влияние в институциите ни, защото това ни прави ненадеждна страна и не можем да бъде наравно с процеса на взимане на решения в НАТО“, настоя бившият военен министър.
Международният експерт и бивш зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев посочи, че не е ясно дали броят на тези вербувани от Русия българи във Великобритания е ограничен до трима. Той допусна, че става дума за една кметка от цялата организация и изрази опасения заради участието им в изборния процес в страната - вчера стана ясно, че те са били част от изборни секции зад граница.
"Това е пряка намеса на Русия в изборните процеси на България зад граница. Може да са много повече от двама-трима души. Изпуснали сме от контрол тази част от изборите. Учудва ни как в чужбина изневиделица нещата са различни от ситуацията в страната. Видимо е, че има намеса във вътрешните работи на страната от Русия", коментира още той.
"Руските служби набират хора, които не са ярки личности, могат лесно да навлизат в българските общности, да се смесват с тях, граждани са на ЕС и могат да получат лесен статут на пребиваване. Избират се масово хора, които не е необходимо да имат достъп до голям обем информация. Службите трябва да си кажат мнението", допълни Керемедчиев.