Доказателство, че миналото продължава да влияе върху българската политика, е и убийството на Алексей Петров и последвалите коментари. Това заяви пред БНР политологът Христо Панчугов.
По думите му показното убийство е свързано преди всичко с пренареждане на пластовете в обществото, политиката и криминалния свят.
"В обществото ни продължава да вирее съмнение дали българските политици вземат решенията в българската политика. Ниско е доверието на българските граждани в службите - едва ли някой вярва, че ще бъде намерен и наказан извършителят. Освен това, няма потвърждение за наличие на визия у политическите лидери за необходимите реформи, за връзките с гражданите за реалните и важните цели", смята той.
Според него някои сякаш умишлено поддържат усещането, че живеем в повсеместна и перманентна политическа криза.
Панчугов изрази мнение, че шпионският скандал с тримата българи във Великобритания връща тема, която се появява периодично – влиянието на Русия върху българската политика.
"Казусът показа две слабости - липсата на сътрудничество на българските с други, партньорски служби, както и неспособността на българската дипломация за адекватна реакция", посочи политологът.
Относно предстоящите местни избори, Панчугов каза, че те в никакъв случай не са предрешени.
"Местните избори чукат на вратата, а само една от големите политически формации (ПП-ДБ) е обявила кандидат за кмет на София (Васил Терзиев). Това едва ли е стратегически ход от страна на другите, защото не остава време за налагането на нови фигури. Има още една кандидатура (Вили Лилков – бл. ред), но и това не прави битката предрешена, както се смяташе", допълни той.
Експертът сподели освен това, че дискусията около миналото и семейството на Терзиев е релевантна, въпреки че става дума за десетките години назад, защото темата за комунистическия режим е актуална – това личи и по случващото се пред Паметника на съветската армия.
По думите на специалиста групата, която стои зад Терзиев, не е представителна за София.