НОВИНИ


Кметове искат наказания за тези, които изкараха български плажове заразни

15 3313 19.08.2023
Кметове искат наказания за тези, които изкараха български плажове заразни
личен архив

“До момента в област Бургас няма регистрирани епидемични и хранителни взривове от чревни инфекции”. Така здравното министерство отрече изнесените данни, че 7 от 11 изследвани плажа у нас са мръсни.


Според проучване на асоциация “Активни потребители”, за което бе обявено, че е правено съвместно със Софийския университет, в морето ни има наличие на бактерията ешерихия коли над нормата.

 

Здравните власти обаче са категорични - данните не са коректни и манипулират общественото мнение, дискредитират държавните институции и доверието в тях и нарушават спокойствието на гражданите в разгара на туристическия сезон.

 

Самият държавен здравен инспектор Ангел Кунчев се оказа сред почиващите на един от плажовете, изкарани опасно мръсни - този в Приморско. И определи данните като “евтина сензация”. “Ако вземете проби 1-2 дни след бури и обилни валежи, в морето ударно навлизат големи маси вода от реките. А ако вземете вода от някое застояло езерце, може да докажете и 400 пъти над нормата!”, възмути се д-р Кунчев във фейсбук профила си.

 

Южният плаж на града е посочен като втори по замърсяване след Попския в Царево. По обед вчера бе пълен с летовници. От Дяволската река не изтичат фекалии, а пречиствателните станции в Приморско и Китен работят, опроверга кметът Димитър Германов.

 

“Някой трябва да носи наказателна  отговорност за подобни твърдения”, настоя той.

Германов е от най-ревностните радетели за опазване имиджа на туризма в общината, която се издържа главно от него. Преди години се скара на метеоролозите, че с грешни прогнози за дъжд гонят туристите.

 

За колегата му от Царево Георги Лапчев това е “преднамерена, платена и гнусна намеса в живота на морски хора”. “Не знам да има друга държава в Европа, камо ли пък в Гърция и Турция, в която в разгара на сезона да се изнасят такива данни. Освен че са  съмнителни,  подобни твърдения са безотговорни”, възмутен е той. И подозира целенасочена кампания срещу българския туризъм.

 

“В момента се създават 15% от БВП на страната и някой с лека ръка излиза и хвърля бомбата. В началото на сезона беше “Каховка”, сега дойде ред на ешерихия коли”, бесен е Лапчев, цитиран от "24 часа".

 

Подозрително според е, че информацията идва точно когато е втората вълна на почивките за българи. Припомни случая преди 8 г. на плажа в Лозенец, когато пак  по това време излязоха информации за ешерихия коли и сезонът там  приключи набързо. За да успокои летовниците, кметът се изкъпа демонстративно.

 

“Прекалено много са съвпаденията.  Ако сегашното изследване действително е имало за цел  да се погрижи за здравето на хората, защо две седмици от асоциацията мълчаха и през това време никой не информира общината, РЗИ и областния управител?”, пита Лапчев.

 

Призова асоциацията да каже колко са ѝ платили.

 

От “Активни потребители” припомниха, че пробите не са вземани сега по време на бурното море, а в рамките на три дни - 31 юли, 1 и 2 август. Според изследването им най-чистите плажове пък са Централният на Свети Влас, останалите в Поморие, на къмпинг Златната рибка и Харманите в Созопол.

 

Министерството на екологията е направило свои изследвания за чистотата на водите, но ще обявят данните идната седмица. Това обясни в петък министър Юлиян Попов. Той е съгласен само с тезата, че Черно море става все по-мръсно с течение на времето заради липсата или недостатъчното пречиствателни станции и това няма нищо общо нито с войната в Украйна, нито със срутването на стената на украинския язовир “Нова Каховка”.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама