За да имаме армия трябва да отделим милиарди, влизайки в НАТО намалихме данъците. Ако почнем да се отбраняваме самостоятелно, ще имаме двойни данъци - 20%, както и редовна армия. Сърбия отделя между половин и един процент повече за отбрана от нас. Благодарение на ЕС и НАТО България става много по-богата от Сърбия.
Това заяви пред NovaNews финансистът Евгений Кънев.
От своя страна ген. Съби Събев смята, че България може сама да охранява въздушното си пространство в мирно време, ако притежава поне една ескадрила от 16-18 самолета.
"Бюджетът за отбрана е 1,88% от БВП, което е 2,38 млрд. лева. Това е недостатъчно, затова от 2024 г. разходите за отбрана ще станат 2%, което е 2,65 млрд. Ако България трябва да поддържа сама армия извън НАТО делът от БВП трябва да нарасне до 3-3,5%, което в цифрово изражение е около 4,5 млрд. лева минимум. В следващите години бюджетът за отбрана постепенно ще нараства", допълни той.
По думите на Кънев поддръжката на ескадрила от самолети е много скъпа. Само за поддръжката на флотилията ни се дават десетки милиони, а тя е към края на своя полезен живот.
“Знае се, че зависим от Русия за нейната поддръжка, затова тя има десетки нерегламентирани нарушения на въздушното ни пространство. Връщането на задължителната казарма е добра идея”, допълни Кънев.
Събев заяви, че около 70 млн. долара би струвало изграждането на полеви щаб а НАТОвска дивизия, когато ни го предложиха през 2003 г., но България е отказала.
По думите му България трябва да има поне 4 механизирани бригади, за да достигнем поне Сърбия.
"1,5 млрд. лева струва екипирането само на една от тях. Освен това трябва да активираме танкова бригада, която ще струва 2 млрд. минимум. Нужни са още 5 млрд. за бойна ескадрила от 16 самолета тип F-16. От 12 до 15 млрд. лева ще отидат за отбрана допълнително, за да можем да екипираме армията, така че самостоятелно да гарантираме сигурността и отбраната си", обясни генералът. И допълни, че в момента за личен състав в армията в момента страната заделя 1,4 млрд. лева.