Несъмнено природата с над 300 литра на квадратен метър е главната причина за бедствието по Южното Черноморие, но ние трябва да сме свикнали с това и да сме взели мерки не за предотвратяване на наводнението, а за намаляване на щетите и избягване на жертви, каза за ”Денят започва” инж. Димитър Куманов, член на УС на сдружение ”Балканка”.
По думите му трябва да се започне с планирането, което включва обща оценка за рисковете за държавата, определянето на районите със значителен риск от наводнения и предписването на мерки съобразно спецификата на всеки един такъв район за намаляване на щетите.
Теоретично това трябва да се прави в плановете за управление на риска от наводнение, каквито ние имаме и каквито нови се изготвят в момента, но новите вървят с две години закъснение, а ние вече имаме наказателна процедура от ЕК за това закъснение, защото Министерството на околната среда и водите, което отговаря по този въпрос, е абсолютно несериозно.
Вина има и Световната банка, която взе за плановете ни за управление на риска от наводнение и за управление на речните басейни около 35 млн. лева и досега няма нищо срещу тези пари, каза още той.
Куманов обърна внимание на необходимостта от подръжка на много мостове в България. Би тревога, че каналите в София не са почиствани, откакто Фандъкова е кмет на столицата.