Над 1000 са вече загиналите при мощно земетресение в Мароко, сочи предварителен официален доклад, публикуван от мароканското министерство на вътрешните работи, цитиран от Франс прес.
Епицентърът на мощното земетресение, с магнитуд 6,8 според Геофизическият институт на САЩ е бил югозападно от град Маракеш, на 320 км южно от столицата Рабат.
Националният център за научни и технически изследвания, базиран в Рабат, от своя страна посочи, че земетресението е било с магнитуд 7 и че епицентърът му е бил в провинция Ал-Хауз.
Според мароканските медии, това е най-мощното земетресение, което кралството е регистрирало досега.
Според видеа, разпространени в социалните мрежи и свидетелства на очевидци, земетресението е причинило значителни материални щети в няколко града.
Освен в Маракеш, трусът е бил усетен в Рабат, Казабланка, Агадир и Есауира, предизвиквайки паника сред населението, предава БТА.
Много хора са излезнали по улиците на тези градове, страхувайки се от срутването на домовете си, показват видеа, излъчени в социалните мрежи.
На снимки и видеоклипове, публикувани в интернет, се виждат значителни разрушения в Стария град на Маракеш, както и смачкани от отломки и камъни автомобили.
Бях на гости. Изведнъж видяхме, че отгоре падат предмети, като чинии и други неща, които бяха закрепени за стената. Не можехме да седнем или да стоим прави. След това избягахме навън, както всички останали хора. Наистина земетресението беше много силно, разказва местен жител.
Трусът с магнитуд от 6.8 по скалата на Рихтер е продължил няколко секунди и е последван от вторичен с магнитуд от 4.9. Епицентърът му е на около 70 километра от една от най-посещаваните туристически дестинации в страната. По първоначални данни трусът е бил с дълбочина 18 км, високо в Атласките планини и близо до най-високия връх в Северна Африка и популярен ски курорт. Повечето жертви са именно в труднодостъпни планински райони.
Отивах на работа през нощта. Когато видях как всичко се тресе, избягах навън, но една стена падна върху главата ми, разказва друг.
През целия ден спасители издирваха оцелели, а властите призоваха жителите да даряват кръв заради много настанени в болниците. Според местни медии това е най-силното земетресение в страната от 120 години насам. През 1960 г. трус с магнитуд 5,8 удари близо до мароканския град Агадир и причини смъртта на хиляди хора. Земетресението в Агадир предизвиква промени в строителните правила в Мароко, но много сгради, особено в селата, не са пригодени да издържат на подобни трусове.