НОВИНИ


Джени Таун, център „Стимсън“: Вървим към мащабна Студена война

6 4693 09.09.2023
Джени Таун, център „Стимсън“: Вървим към мащабна Студена война
Ким Чен Ун и Владимир Путин

„Ню Йорк таймс“ съобщи в началото на седмицата, че севернокорейският лидер Ким Чен Ун ще посети този месец Русия за среща с Путин. И че двамата ще договорят доставки на севернокорейски боеприпаси и оръжие за нуждите на руската армия. За разлика от Китай Ким открито подкрепя руската агресия срещу Украйна. Това ще е второто му посещение във Владивосток, като този път ще е в по-изгодна позиция от Путин, смята Джени Таун - старши анализатор от вашингтонския център „Стимсън“.


В интервю за БНР тя споменава историческото споразумение миналия месец от Кемп Дейвид за задълбочаване на тристранното сътрудничество за сигурност между Съединените щати, Япония и Южна Корея.

 

Единственото досега посещение на Ким Чен Ун в Русия беше преди 4 години. През 2019-а той посети Владивосток с бронирания си влак и се срещна там с Владимир Путин. Тогава определено севернокорейският лидер имаше по-голяма нужда от такава среща - трябваше му подкрепа в противопоставянето със Съединените щати за ядрените му оръжия. За кого е по-необходима новата среща Путин-Ким?
"

Сегашната геополитическа ситуация се различава в огромна степен от тогавашната. Тристранното сътрудничество между Съединените щати, Южна Корея и Япония се развива със значителни темпове и това предизвиква тревога у Китай, Русия и Северна Корея. Те са притеснени от разрастването досами границите им на сътрудничеството между регионалните съюзници на Запада в областта на сигурността. В отговор Пхенян, Пекин и Москва се поддържат взаимно вече не само политически, но и материално. Очевидно е, според мен, че Русия отчаяно иска да се възползва от материалната и политическата подкрепа, която й предлага Северна Корея. А това отваря възможност пред Пхенян да извлече изгода за себе си. Определено към този момент Русия е тази, на която повече й трябва срещата между Путин и Ким."

 

Какви оръжия и боеприпаси може да предложи Северна Корея на Русия и колко?

"Северна Корея има значителни запаси от артилерийски боеприпаси и леко стрелково оръжие. По непотвърдена информация част от тези запаси вече са били засичани в зоната на бойните действия в Украйна. Под въпрос обаче е качеството им. Доста оплаквания има, че много от снарядите им не експлодират. Все пак обаче доставки на севернокорейски оръжия и боеприпаси биха помогнали на Русия да удължи войната си срещу Украйна. Севернокорейското въоръжение е подобно на съветското и руснаците лесно биха го използвали. А няма да се учудя, ако Пхенян предложи и жива сила."

 

Как би се отплатила Русия на Ким за услугата?

 

"Русия може да предложи много неща, въпреки тежките затруднения, които самата тя изпитва - продоволствена помощ, петрол, природен газ. Бартерни сделки също могат да бъдат договорени. Спекулира се също, че Москва може да се съгласи да окаже техническа помощ за програмите на Пхенян за оръжия за масово поразяване, но аз лично се съмнявам. Едва ли Русия ще предостави на севернокорейците готови ракетни системи. По-реалистично е да се договорят за експертни и научни консултации в производството на оръжейни системи в бъдеще. Но това ще зависи от ролята, която Русия ще иска и ще може да играе на глобалната сцена, когато войната в Украйна спре."

 

Не е ли странно докато се опитва да задълбочи сътрудничеството си с Русия, Пхенян да я подлага на агресивен кибершпионаж, както разкриха от "Майкрософт"?

"Въобще не е странно. Северна Корея определено има какво да научи от Русия в областта на технологиите. Отдавна се предполага, че руснаците помагат за напредъка на Пхенян във въоръжаването, макар и в много случаи без да знаят, че го правят. Северна Корея шпионира и Русия, и Китай, и американците, и южнокорейците. За нея няма значение кои са мишените - приятели или противници."

 

И Северна Корея, и Русия са подложени на тежки санкции и в различна степен са изолирани от Запада. Защо тогава Ким Чен Ун би се притеснил от заплахата на Съединените щати, че ще си плати, ако снабди Путин с оръжия и боеприпаси?

 

"Цената за Ким няма да е толкова висока, колкото Съединените щати биха искали да бъде. Заплахата обаче според мен е насочена по принцип повече към Русия, защото тя има повече да губи, ако се ангажира с оръжейни сделки и оръжейно сътрудничество със севернокорейците. На тях можем да наложим ограничения върху търговията - за корабоплаването например. Но потоците от стоки от Северна Корея и без това са ограничени. Тя, а също и Русия, са толкова низвергнати вече, че наистина е трудно да се намерят нови начини да бъдат накарани да задълбочават военното си сътрудничество."

 

Какво би означавало близко военно сътрудничество между Русия и Северна Корея за баланса на силите в Североизточна Азия?

"

Сътрудничеството им по отношение на войната в Украйна не може по никакъв начин да бъде фактор за решаваща промяна в краткосрочен план. Кампанията на Русия срещу украинците може и да бъде удължена със севернокорейска помощ, но не много. Трябва обаче да погледнем в бъдещето - след две, три, четири или пет години, когато ще е факт прегрупирането на идеологическите блокове. Ясно ще е разграничението между водените от Съединените щати и Запада демокрации и "недемокрациите" Китай, Русия и Северна Корея. Колективните действия на тези отделни блокове ще са нещо не само допустимо, но и нормално на регионално ниво."

Смятате ли, че Китай би се впуснал с готовност в тристранен блок с Русия и Северна Корея в противовес на договореното в Кемп Дейвид миналия месец засилено тристранно сътрудничество между Съединените щати, Япония и Южна Корея?

"В Пекин определено се тревожат от посоката, в която се развиват събитията в региона. Китай усеща необходимостта да разчита на Русия и на Северна Корея като партньори за сигурност заради тройния съюз на Америка с японците и южнокорейците. Русия и Северна Корея може и да правят много неща, които противоречат на китайските интереси, но за Пекин в момента е по-полезно да ги държи близо до себе си, отколкото обратното."

 

Смятате ли, че заради нагнетяването на напрежението в тази част на Азия светът навлиза в режим "студена война"?

 

"Много хора в региона вече се виждат в нова студена война. Севернокорейците определено смятат, че за тях тя вече е започнала. Според мен колкото повече Съединените щати наблягат на търговия, политика и отношения, основани на ценности, толкова по-трудно става да се пресекат идеологическите разделителни линии. Различията в нагласите закостеняват. Така че - да. Мисля, че вървим към мащабна студена война, която носи много неясноти за бъдещето ни."

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама