Лидерите на държавите от Г-20 постигнаха труден компромис по въпроса с войната в Украйна и прикри други ключови различия в декларация от срещата на върха през уикенда, представяйки няколко конкретни постижения в основната си мисия за отговор на глобалните финансови проблеми.
Дипломати и анализатори определиха консенсуса като изненадващ, но според тях той е избегнал разцепление в групата. Включването на Африканския съюз като нов член пък представлява победа за развиващите се икономики и за Индия, която тази година е домакин. Останалото обаче смятат за разочароващо.
Малцина очакваха Г-20 да постигнат консенсус по въпросната декларация, която не осъжда изрично инвазията на Русия в Украйна. Разнобой около документа обаче щеше да означава, че Г-20 е разделен съюз между Запада от една страна и Китай и Русия от друга, пишат от агенция "Ройтерс".
Тази година разрешаването на различията около войната в Украйна и други въпроси отне дълги 25 дни преговори, включително в седмицата преди срещата на върха. Не се отчита обаче напредък в опитите Русия да бъде убедена да се върне в черноморската сделка за износ на зърно. Външният министър Сергей Лавров, който представлява Русия на срещата на върха на мястото на отвъстващия от разговорите Владимир Путин каза, че председателството на Индия "вероятно за първи път през цялото съществуване на Г-20 наистина е консолидирало участниците в Г-20 от Глобалния юг.
На срещата в Ню Делхи лидерите се съгласиха да се стремят към утрояване на капацитета за възобновяема енергия в световен мащаб до 2030 г. и приеха необходимостта от постепенно намаляване на енергията от въглища.
Те обаче не определиха график за това. Въглищата, които постепенно се изключват от електроенергийната система в много индустриализирани нации, все още са жизненоважно гориво в много развиващи се икономики и може да останат такива през следващите десетилетия.