От името на кандидата на ГЕРБ ще разберем дали има договорка за сглобка и в София, или Борисов ще се опита да запази влиянието и властта си в столицата. Резултатите от изборите ще покажат какво ще се случи със сглобката в близките месеци. Това заяви пред БНР политологът доц. Иво Инджов.
Много от действията в коалицията между ПП и ДБ навеждат на мисълта, че се взимат странни и неработещи решения, които ще предпоставят едно по-слабо представяне на местните избори, посочи Инджов.
"Те не правят активна предизборна кампания в много от общините, която да е насочена към порочните корупционнни модели на управление, които в много общини се асоциират с ГЕРБ. Очевидно духът на сглобката, където не трябва да има много остри влизания с бутонките между партньорите в правителството, се отразява и на кампанията на ПП-ДБ за местните избори, която е вяла. Една по-самостоятелна и напориста кампания не би навредила на ПП-ДБ"
Той коментира и напрежението при излъчване на общи кандидатури на ПП и ДБ за кметове.
"Те са много млада коалиция и едва ли ще останат в подобна конфигурация за по - продължителен период от време. Освен това, прекалено много се притесняват да не предизвикат своя коалиционен партньор – ГЕРБ и да не се разглоби сглобката на национално ниво.
В София беше излъчен за кандидат успешен бизнесмен, но той прави вяла кампания и не акатакува директно модела „ГЕРБ“. По тази причина и в Пловдив не беше излъчена кандидатурата на Манол Пейков - открояваща се личност с граждански каузи.
В Бургас беше излъчен един неподходящ кандидат, който се асоциира с хомофобски изяви. Но очевидно лидерите на ПП държат на него".
"Вили Лилков няма самостоятелен потенциал да направи нещо значимо, но може да отчупи от гласовете на дясно-центристките сили, което да облагодетелства ГЕРБ.
Има няколко сюжетни линии, които ще влияят на кампанията на Васил Терзиев – от една страна ДС следата в неговото семейство, на която той и пиарите му не реагират убедително. От друга страна - тежестта на сглобката и липсата на остра кампания срещу корупционния модел, завладял София в продължение на двайсетина години. Него го е страх да произнася името на Борисов и ГЕРБ.
Левият кандидат - Ваня Григорова, има много добре прицелени послания в социалната сфера. В момента обаче няма чувствителност за леви послания в София. Очаквам добро представяне, но не и шанс да достигне до балотаж.
Малък плюс е късното обявяване на кандидатурите на ГЕРБ в София и други големи градове"
Ключови теми за просперитета на българското общество, като борбата с корупцията, борбата с мафията, съдебната реформа, останаха на заден план, отбеляза още доц. Инджов.
"Подозирам опит да се заметат основните проблеми, които изкараха десетки хиляди души на улицата през 2020 година и да влезем в общи приказки за евроатлантически ценности".