Скок на раждаемостта и бум на самоубийствата са две от констатациите на Министерството на здравеопазването, направени възоснова на данните в последния годишен доклад на ведомството за състоянието на българската нация през 2009 година, пише "Монитор".
Според тях българката не само на село, но и в града все по-често се престрашава да ражда две, дори три деца. Едновременно с това се отчита скок на броя на страдащите от депресия, довела до трагичен завършек на живота им.
Експертите отчитат коефициент на плодовитост през миналата година 1.57 деца, като това е най-високата му стойност от 17 години насам, която изпреварва дори нивото за ЕС, се посочва в документа.
Оказва се обаче, че децата ни растат затлъстели и болни. 30,6% от първолаците са с наднормено тегло, като 17 на сто от тях са свръхтежки, а 13,6 процента са затлъстели. Оказва се, че те са и депресирани.
Според доклада през изминалата година най-малкият самоубиец е бил 9-годишен, а най-възрастният – на 92 години.
Броят на психично болните, които се водят на отчет към психиатриите, обаче е намалял, като това са предимно хора с умствена изостаналост, шизофрения, депресии. Жените, посегнали на живота си, са значително повече от мъжете. От общо 2712 самоубийства, 1618 са направени от представителки на нежния пол,.
Към 31 декември миналата година населението на страната ни е било 7 563 710 души. В сравнение с 2008 г. то се е стопило с 42 841 (0.56 на сто). С най-голям дял от 66% сред причините в черната статистика са болестите на кръвоносната система.
Въпреки благоприятните показатели за нарастването на раждаемостта специалистите не крият, че населението ни не само че е едно от най-застарелите на континента, но и стряскащата тенденция продължава. Броят на работещите за две години е намалял с 11 000 души. Към края на 2009-та икономически активното население е било 4 806 000 души, което представлява 63.2 на сто от всички българи. За същия период обаче средната продължителност на живота е нараснала с 4 месеца. От 73 години през 2007-а хората вече живеят средно по 73.4 години, като мъжете доживяват до 69,9, а жените до 77 г. Оказва се, че очакваната продължителност на живота в България е с 6 години по-ниска от тази в ЕС, където през 2008 г. хората са доживявали средно до 79,4 г. По-малко от нас живеят само латвийците и литовците.
Тежките инсулти, инфарктите и прединфарктните състояния, както и всички останали заболявания на сърдечносъдовата система, са най-многобройни сред случаите на лекувани в болници. Следват ги пациентите с болести на дихателната система. Броят на заболелите от злокачествени онкологични заболявания нараства главоломно, показват пък данните на Националния раков регистър, като водещ е ракът на млечната жлеза и половите органи.