Окончателно на второ четене депутатите приеха на две части да се раздели КПКОНПИ - Комисия за противодействие на корупцията и Комисия за отнемане на незаконно придобитото имущество. Гласуването на промените ще продължи и утре.
Трима ще са членовете на новата КПКОНПИ като те ще председателстват на ротационен принцип и ще се избират от НС с мнозинство от ⅔ за общо 6 години, решиха депутатите. Ротацията ще се извършва на всеки две години и всеки от членовете ще има по 1 мандат.
Номинациите за членове ще бъдат одобрявани от комисия, в която се включват представители на съдебната власт, Сметната палата, омбудсмана, адвокатурата. Само одобрените от тях кандидати ще стигат до гласуване в Народното събрание.
Кандидатите трябва да са юристи с поне 7-годишен стаж или с висше икономическо образование със 7-годишен опит в службите за сигурност. Номинационната комисия няма да класира кандидатите, но ще ги оценява. Предложения за членове на КПК могат да правят не само народни представители, но и юридически лица с нестопанска цел в обществена полза.
Директорът на Дирекция "Противодействие на корупцията" ще се избира с пълно единодушие от членовете от КПК. Той трябва да има минимум 10 години юридически стаж. Всички останали решения ще се взимат с мнозинство от две трети.
Реформата в КПКОНПИ се случва след бурен дебат вчера. Депутатите не успяха да приемат текстовете заради разнобой в некоалицията и заседанието беше прекъснато.