”Руската православна църква се опитва да прокарва геополитическо влияние.” Това заяви пред БНР докторът по политически науки и експерт по международна сигурност Искрен Иванов във връзка с казуса с експулсираните духовници.
"След разпадането на Съветския съюз Русия загуби възможността си да упражнява твърда сила първо поради факта, че технологично тя беше доста изостанала, и всъщност си остана "интелигентна сила" - възможността с ценности, с култура да се влияе върху политическия процес на страни, които представляват интерес за Руската федерация. Истината е, че страните, които представляват най-голям интерес за Русия, са страните от бившия социалистически блок. Това е причината, поради която тази "мека сила" се състои именно в промотирането на ценности като обща религия, обща духовност, общ език и т.н. - неща, които често можем да чуем като част от руската пропаганда", посочи специалистът.
Той изрази мнение, че отношенията между Руската православна църква и Българската православна църква се представят съвършено погрешно:
"Често Русия се представя за "големия брат". А всъщност истината е, че ние сме дали езика и православието на Русия. Отношенията по-скоро тръгват от България към Русия, а не от Русия като "големия брат" към България", категоричен бе Иванов.
Експертът подчерта, че православието е наднационално и в него няма деление на етноси и националности.
"Ако има някаква опасност за националната сигурност на страната, аз съм сигурен, че българските служби ще получат информация за това от нашите партньорски служби. Най-важното е да се действа своевременно, по-бързо и по-решително, защото когато се бавят решенията, можем да стигнем до ситуации, в които виждаме, че тези лица, които бяха изгонени от България, доста дълго време са си позволявали да развиват една дейност, която е била против националните интереси на страната", допълни той.