НОВИНИ


България ще купува руски петрол поне още година, решиха депутатите в комисия

32 4267 27.09.2023
България ще купува руски петрол поне още година, решиха депутатите в комисия
БГНЕС

Депутатите от Комисията по икономическа политика и иновации на парламента решиха дерогацията на руския петрол да отпадне от 1 октомври догодина. Използването на петрол с руски произход ще се намалява поетапно, решиха още те.


Решението е част от второто четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна, внесен от Бойко Борисов, Кирил Петков, Христо Иванов, Мустафа Карадайъ и др. на 28 юли 2023 г. С него се предлага страната ни да отмени дерогацията, но окончателното решение ще бъде взето в пленарна зала.

 

Самата дерогация бе позволена на България от Европейската комисия в процеса на въвеждане на еврпейско емарго върху руския петрол. Към момента валидността ѝ е до края на 2024 година.

 

По-рано пред комисията министърът на икономиката Богдан Богданов заяви, че въвеждане на забрана за внос на руски петрол при досега предвидения 30-дневен срок ще доведе до скок в цените на горивата.


"Реалистичният срок е 12 месеца, или 1 октомври 2024 г. да отпадне дерогацията. Рисковете се големи особено за 30-дневния срок както е заложено в момента. Не мога да прогонзирам какви биха били точно цените, но цените ще се повишат значително и тук трябва да се каже, че ще има и възможности за спекула и може би недостиг дори на горива", цитиран от БНР.

 

Според Богданов са налични достатъчно алтернативи за доставка на неруски петрол, включително през Черноморския регион, но е нужно навременно договаряне на количествата, за да се обезспечи производствения цикъл на рафинерията "Лукойл":

 

"На всеки горе-долу 6 дни ние получаваме танкер на рафинерията, който да бъде обработен. При отпадане на дерогацията ние трябва да имаме първо договорените количества неруски суров петрол, които да се обработват в рафинерият.а. Тези количества да бъдат договорени с такива договори и параметри, че в крайна сметка да се гарантират ритмични доставки и качеството на суровината, която ще получаваме".

 

ФрогНюз


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама